Nikšić: Štetu ćemo sanirati, pozvat ću državnu koaliciju na sastanak

O aktuelnim temama za Dnevnik D Federalne televizije govorio je Nermin Nikšić, premijer FBiH i predsjednik SDP-a.

Težak period je iza nas, posebice za obitelji nastradalih u razornim poplavama koje su pogodile pet općina u Bosni i Hercegovini i, naravno, sve one kojima je nastradala imovina. Prošlo je šest dana. Možemo li govoriti o nekim konkretnim procjenama štete ove katastrofe koja nas je zadesila?

Na području općina Jablanice i Konjica još uvijek su u toku akcije spašavanja i traženja nestalih, dok je u tri općine Srednjobosanskog kantona - Fojnici, Kreševu i Kiseljaku - u toku raščišćavanje i sanacija nekih stambenih, infrastrukturnih i drugih objekata. Kad govorimo o ovom prvom dijelu u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, moram reći da su u sklopu međunarodne pomoći, timovi spasilaca iz četiri države - Slovenije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore još uvijek tu. Danas je na području Jablanice pronađena još jedna žrtva i time su u ovom trenutku 23 žrtve u ovoj tragičnoj prirodnoj katastrofi. Moram reći da ovi spasilački timovi zaista ulažu nadljudske napore. Sutra u toku dana trebalo bi da se završi misija slovenačkog i hrvatskog spasilačkog tima, Federalna uprava civilne zaštite iskazala je potrebu i tražila od Ministarstva sigurnosti da tim Republike Srbije sa teškim mašinama ostaje još sedam dana, dok će u narednim danima i ovaj tim iz Crne Gore završiti. Naravno, timovi iz Federacije, iz kantona, Republike Srpske i Brčko distrikta rade punom parom, i na raščišćavanju i na traženju nestalih. Do sada smo primili pomoć iz pet zemalja - Turske, Albanije, Hrvatske, Njemačke i Rumunije. I imamo još neke zemlje koje su ponudile. Tu se uglavnom radi ili o mašinama za isušivanje, o pumpama, o nekakvim agregatima, krevetima, onim potrepštinama koje su u ovom trenutku bile najpotrebnije i najvažnije. Naravno, pred nama je period kada se moramo okrenuti posebno uspostavi putne infrastrukture na području svih ovih općina.

Šta će biti sa obiteljima koje su ostale bez svojih domova? Hoće li institucije stati iza njih i pomoći da nastave sa normalnim životom?

Moramo, naravno. Imao sam priliku da komuniciram s njima i da čujem kroz kakve traume prolaze. Naravno da ima nekoliko stvari kroz koje moramo proći i tražiti. Jedan je da tražimo neke lokacije na kojima ćemo ljudima omogućiti da ponovo izgrade, odnosno da država pomogne, da li sa montažnim objektima, da li bi oni htjeli sad da rade neke nove objekte ili tamo gdje to nije moguće, gdje imamo druge načine, da se pronađu lokacije, izgradi stambena zgrada gdje bi ljudi bili zbrinuti i imali krov nad glavom i na neki način osjetili sigurnost da im se bar ova kataklizma i ovo što se desilo ne može ponoviti.

Putna infrastruktura je jako važan segment, ono što se hitno mora sanirati - put M17 i željeznice.

Put M17 - uspostavljena je potpuno komunikacija, riješeni su problemi koji postoje, međutim, upravo zbog akcija spašavanja ne puštamo saobraćaj, osim za interventna vozila. Mislim da bi sutra trebalo da donesemo odluku da po noći od sedam uvečer do sedam ujutro saobraćaj se može odvijati slobodno, a da još uvijek ovih nekoliko dana, dok smo u prilici da rješavamo ovo, u toku dana ne bude tog saobraćaja.

U kakvom stanju je sada ta dionica puta M17. Dakle, koliko je sigurna i koliko će zahtijevati dodatne naknadne radove?

Zahtijevat će presvlačenje asfaltom i u ovom trenutku je nasut onaj dio puta u Komadinovom vrelu koji je bio odnesen i probijena komunikacija ispod nadvožnjaka željezničkog koji je bio potpuno zatrpan kamenicama.

Željeznički promet je pretrpio ogromne štete. Koliko će on biti zahtjevniji za riješiti. Kolike su uopće štete?

Jučer smo imali jedan sastanak na kojem je bio direktor Željeznica, direktor Cesta Federacije i jedan od izvršnih direktora Autocesta. Razgovarali smo na temu i sanacije dionice M17, ali i ove dionice željezničke pruge. Moram reći da smo informirani kako je željeznička pruga od Konjica do Donje Jablanice potpuno u funkciji, kao i iz Mostara do ovog dijela u Komadinovom vrelu gdje je praktično prekid. Neće biti problem sanirati kad dođemo u fazu da saniramo. Naravno, šteta je ogromna, procjenjuje se gotovo tri miliona. Samo infrastrukturno, pri čemu Željeznice svakim danom oko 270.000 KM gube zbog toga što ne ide transport. Mislim da smo našli način kako da taj dio riješimo, u komunikaciji smo i sa Svjetskom bankom. U startu je procjena bila 3-4 mjeseca da to uspostavimo. Ne želim i ne smijem sad nešto preoptimističan biti, ali neće sigurno biti ovoliko koliko je planirano. Najgora, uvjetno rečena, varijanta je tri mjeseca, mislim da ćemo to smanjiti.

Šta je sa gospodarskim objektima?

Svako radno mjesto je isto važno za Vladu, bilo da je u javnom sektoru, bilo u privatnom. Danas smo razgovarali da premijer, odnosno ministar obrta i poduzetništva izađu ujutro, ako već nisu danas, sa javnim pozivom da se prijave sve kompanije koje su pretrpjele štetu. Budžet je, nažalost, ograničen u situaciji kad je već skoro kraj godine, kad su značajna sredstva i potrošena. U svakom slučaju ćemo pokušati da iznađemo određena sredstva za očuvanje radnih mjesta, da pomognemo tim kompanijama da se vrate u normalan proces proizvodnje.

Ima li interesa od strane Evropske unije, nevezano za ove druge pregovore, da nam se pomogne konkretno?

Ima. Ovo, naravno, ne može biti vezano za bilo kakvu politiku, za bilo kakve političke odluke. I činjenica da smo otvorili pregovore stvorila nam je određene pretpostavke. Imamo jako puno komunikacija. Prije par dana sam bio i sa ministrom vanjskih poslova Konakovićem, koji je praktično zatrpan tim pozivima i ponudama. Siguran sam da će Evropa pokazati u ovom trenutku solidarnost. Naravno, ne treba zaboraviti ni zemlje regiona.

 Šta su pokazali ovi izbori?

Zavisno od dijela do dijela Bosne i Hercegovine, pokazali su da ono što je nekakva naracija bila, izdaje Trojke nekakvih nacionalnih interesa, negdje se pokazala da je pala na plodno tlo, negdje nije. Svi imaju razloga da se nečim pohvale, kao što svi mogu biti nečim nezadovoljni. SDP je ušao u ove izbore sa 208 vijećničkih i odborničkih pozicija. Trenutno smo na nekih 235, nisu još svi rezultati izbrojani, pretpostavljam da ćemo doći do nekih 250 mandata, a to je rast od nekih 25%, i s tim rezultatom moramo biti zadovoljni. Mi ćemo napraviti svoju analizu, odgovoriti potrebnim mjerama i siguran sam da već na sljedećim izborima i Gračanica i Gradačac će ponovo imati rezultat kakav su i dosad imali kad je u pitanju SDP.

Komentirajući rezultate izbora, lider SDA Bakir Izetbegović je kazao da su ovi izbori pokazali da će vas, misleći vjerojatno na Trojku, SDA na sljedećim izborima pomesti. Imate li bojazan od toga?

Sav se tresem od toga, šalim se, naravno. SDA, osim Travnika, koji je podijeljen grad, nemaju veće sredine u kojoj su vlast. Njima želim da se oporave i da shvate da se može i u opoziciji biti konstruktivan i da rade i bar podrže ono što je u interesu građana.

Plan rasta, evropski put, reformski zakoni. Koliko smo daleko od dogovora? Postoji li ikakva mogućnost da mi zaista ostanemo bez tog novca za sva vremena i da on bude podijeljen drugim državama?

Za sva vremena - vjerovatno ne. Ali što više vrijeme prolazi, naravno da niko neće čekati nas na tome. Sad su prošli lokalni izbori. Mi smo juče i danas razgovarali. Želja nam je, i sutra ćemo poslati poziv da u utorak sjedne ponovo ova koalicija na državnom nivou, da vidimo da ove dvije teme, Plan rasta i Plan reformi vezano za Plan rasta, da probamo vidjeti u kojoj smo fazi, možemo li otkočiti. Evo, možda prilika da SDA pokaže da će nakon ovih izbora, sa željom da ima što bolji rezultat na sljedećim izborima, početi da razmišlja malo o građanima Bosne i Hercegovine, da podrže ono što je u interesu građana Bosne i Hercegovine, bez obzira jesu li dio vlasti ili nisu.

Znači, iduće sedmice se vraćate za pregovarački stol?

Pa vidjet ćemo, pošto sljedeći domaćin treba da bude Trojka, mi ćemo kao Trojka, u dogovoru s HDZ-om, pozvati i HDZ i SNSD i njihove partnere da u utorak pokušamo ponovo sjesti i pokrenuti ovu priču.

Šta vjerujete da bi moglo biti dogovoreno, a šta će ići teško?

Iskreno se nadam da ćemo uspjeti riješiti ova otvorena pitanja. Znate da od 113 mjera, 111 imamo dogovorenih. Ostala su dva pitanja. Pitanje Ustavnog suda i sjedišta Vrhovnog suda. Mislim da je Trojka uradila sa svoje strane određene kompromise. Naravno, ne možete ni doći sa pozicije - bit će onako kako ja hoću ili neće biti nikako. Ako ne razgovarate, onda nema ni šanse da nešto dogovorite.

federalna.ba

Dnevnik D Nermin Nikšić