"Ni pandemija nije opravdanje za neodržavanje sjednica! Ovo stanje vodi ka anarhiji"
Gostujući u emisiji Otvoreni studio urednice i voditeljice Jasenke Tica Isović na Federalnom radiju, državni paralmentarci Alma Čolo (SDA), Lazar Prodanović (SNSD), Zlatan Begić (DF) i Enver Bijedić (SD BiH) kazali su kako je neprihvatljiv nerad Parlamenta i ostalih državnih institucija u ova teška vremena za građane BiH.
Zastupnički dom Parlamenta BiH zasjedat će naredne sedmice, prvi put nakon 14. okotobra. Sjednice su praktično postale izuzetak, a ne pravilo proteklih godinu dana. Istovremeno, plaće su uredno isplaćivane i to kako tvrdi zastupnik DF-a Zlatan Begić treba razmotriti.
„Treba imati u vidu da nismo svi uhljebi i da ima nas koji smo ostavili impozantne karijere i ušli u ovu priču.“ Smatram da plate treba zakonski umanjiti i bilo je inicijativa za to, ali je blokirano u Domu naroda. Pola plate ustupam građanima u teškom stanju, bolje je i to nego se odreći plate, a da ona ide u budžet na kupovinu limuzina.“
Alma Čolo, zastupnica SDA kazala je kako sjednice nisu jedini način da parlamentarac bude aktivan i radi.
„Mi radimo. Pojedinačno, ali radimo. I vjerujte nije jednostavno. Rade komisije, održavaju se sastanci, prave inicijative. Naš rad nije samo na sjednicama. Ja mislim da ja svoju platu zaradim. Puno radim u komisijama, predsjednica sam Ustavnopravne komisije, učestvujem u međunarodnim koordinacijama.“
Delegat u Domu naroda BiH Lazar Prodanović (SNSD) osvrnuo se na pitanje odgovornosti te kazao ukupan proces deblokade rada institucija ide vrlo sporo.
„Svakako da osjećam odgovornost prema građanima BiH za ono što bismo trebali raditi, a ne radimo. Posebno smo odgovorni mi koji smo većina, vlast. Smatram odgovornim članove Kolegija doma i predsjednike klubova koji čine većinu. Moramo naći rješenja sa zajedno sa Vijećem ministara.“
A upravo Vijeće ministara koje također ne zasjeda smatra se glavnim uzrokom zastoja, jer ne kreira zakone i ne upućuje ih u parlamentarne procedure. No, zastupnik DF-a Zlatan Begić smtra kako je u pozadini nerada zapravo namjera izabranih predstavnika RS-a da spriječi usvajanje i izmjenu bilo kojeg zakonskog rješenja te time uruši sve što je državno. To radi SNSD prevashodno, a u tome im pomaže HDZ BiH s čime se složilai Alma Čolo (SDA).
„Nije samo Vijeće ministara. Uzrok su velikodržavničke politike koje se pokušavaju progurati kroz institucije sistema. Ono što mene čudi je da iz SNSD-a i iz RS-a nemamo otpor korektnih ljudi prema onome što se radi u institucijama. Uzmite memorandume SANU-a i vidjet ćete da se predstavnici iz RS-a u institucijama BiH slijepo drže onoga što tamo piše. A to je da se ne smije dozvoliti donošenje bilo kakvog zakona na nivou BiH ma kako on bio besmislen.“
Lazar Prodanović (SNSD) je kazao kako nije tačno da RS opstruira rad državnih institucija.
„To nije tačno. Nema projekta SANU-a. Odbacujem to. Riječ je o tome da nema strategijske politike koja bi u skladu sa Ustavom dovela do rješenja prihvatljivih za sve. Nema nikakve velikodržavničke politike.“
Prodanović je kazao kako niko normalan iz RS-a ne bi trebao biti protiv usvajanja zakona važnih za građane BiH. Naglasio je da mu uopće nije jasno zašto Vijeće ministara na čijem je čelu njegov stranački kolega Zoran Tegeltija ne saziva sjednice.
„Smatram da je ovo jedinstevna šansa za SNSD da iskoristi ovo i da stabilizira stanje. Smatram da Vijeće ministara mora raditi, ne znam zašto ne rade i nisu ni u međusobnoj komunikaciji, a ni u komunikaciji sa nama u Parlamentu.“
Alma Čolo (SDA) smatra da Vijeće ministara radi samo ono što mora, a mora biti novo zaduženje kod MMF-a pa tu i možemo očekivati da neće biti odgađanja. Istovremeno neke bitne tačke čekaju da dođu na dnevni red. Prodanović je naglasio kako Parlament ne treba da se bavi besmislenim stvarima poput pojedinih zastupničkih inicijativa o kojima neće biti konsenzusa.
„Inicijative su nerealne i nije vrijeme da o njima pričamo. Imamo druge prioritete, ne vidim razlog da se ključna tri zakona bitna za kandidatski status ne upute u parlamentarnu proceduru, ako to ne može onda šefovi političkih partija treba da izađu i lijepo građanima to kažu inače idemo ka anarhiji, ovo sve više gubi smisao.“
Enver Bijedić (SD BiH) istakao je da ukoliko se zastupnici budu ponašali kao predstavnici političkih opcija iz kojih dolaze onda Parlament ne treba da postoji, jer su samim tim sve tačke koje dolaze na dnevni red osuđene su na propast, kao i njihova sudbina na komisijama.
„Vijeće ministara je samo odraz i produžena ruka političke moći iz Banja Luke i Mostara, SNSD-a i HDZ-a BiH, a oni ne žele dobro ovoj zemlji iako dobro žive od nje. Sve se svodi na princip ucjena pogotovo kroz pogodna kadrovska rješenja. Time se ucjenjuje i uslovljava održavanje sjednica. To je nedopustivo.“
Prodanović je kazao kako nemamo adekvatan odgovor na migrantsku krizu te da Vijeće ministara nije uradilo ništa konkretno, a to je izvorna nadležnost BiH dok je Enver Bijedić kazao kako je za to odgovoran upravo SNSD na čelu sa Miloradom Dodikom. Institucije BiH nisu uradilo dovoljno ni na djelovanju u uslovima pandemije koja je globalni, a ne problem entiteta kao što se to kod nas postavlja- zaključila je Alma Čolo (SDA).