videoprilog Đenite Mešanović (Dnevnik 2)

Ni izmjena zakona ni novca za izbore

Sve su glasnije najave mogućih blokada održavanja izbora. Jedna od njih je i neusvajanje državnog budžeta, zbog čega nema ni novca za osiguranje izbornog procesa. CIK je ponovio uputio zahtjev kojim bi se ovaj problem riješio. Ali mišljenje državnog ministra finansija Vjekoslava Bevande zasad je izostalo.

Nova bitka CIK-a za potrebni novac, jer budžeta nema, državni ministar finansija ne nudi rješenje, a izbora, kaže Zakon, mora biti.

“Zahtijevamo od Vijeća ministara donošenje posebne oduke kojom bi se iz dijela prenesenih sredstava akumuliranog viška prihoda iz prethodnih godina stavio na raspolaganje ukupan iznos od 11.728.000 KM”, poručio je Željko Bakalar, predsjednik CIKBiH.

No, procedure. Prijedlog najprije treba dobiti pozitivno mišljenje Ureda za zakonodavstvo, a onda i državnog ministarstva finansija. Prvi korak je pređen. Ali opet se čeka - pogodite na koga?

“Na mišljenje Ministarstva finansija kako bismo uputili formalni zahtjev Vijeću ministara i zakonski osnov za ovakvu odluku Vijeća ministara postoji. Prema našim informacijama, sredstva u budžetu postoje, ima ih više nego dovoljno”, navodi Bakalar.

Ima, i to nije sporno. Nedostaje političke volje, jer je na čelu ministarstva HDZ-ov Vjekoslav Bevanda, a politička stranka stava je da uvjeta za izbore nema i da je CIK neligitiman. Uprkos brojnim upozorenjima da izbora mora biti, čini se da su važniji stranački interesi.

Podsjećamo na pismo u kojem Bevanda pojašnjava zašto sredstva za izbore još nisu osigurana:

“Zakonske odredbe o pitanju privremenog finansiranja su nedvosmislene i važe podjednako za sve institucije na nivou BiH. Nema zakonskog uporišta za bilo kakav izuzetak i povlašteni status za bilo koga, pa tako i za CIK.”

Zato se godinama pušta povlašteni status HDZ-u BiH koji ima mehanizme da procese zaustavi, ali i odblokira i na entitetskom i na državnom nivou.

“Pogubno je razmišljanje da je ministar finansija na razni države odgovoran za nešto kad je u pitanju proračun. Ministar finansija je, recimo, za prošlu godinu predložio proračun prije godinu i po dana i nikad nije završio taj krug. Formalni predlagač proračuna po našem ustavu je Predsjedništvo BiH. Nemamo globalnog fiskalnog okvira, taj globalni fiskalni okvir ne donosi ministar”, kazao je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH.

No brojni stručnjaci stava su da se pod krinkom procedura krije nepostizanje dogovora o izmjenama Izbornog zakona, ali i težnja da, za njih nelegalno izabrani, članovi CIK-a budu smijenjeni te izaberu novi. Oni koji su po mjeri HDZ-a i SNSD-a.

“Ne finansira se CIK, finansiraju se izbori koji će biti 2. oktobra. Obaveza je države da obezbijedi neophodna sredstav CIK-u. Ovdje se finansira ustavna obaveza države, a ustavno pravo da građani na demokratskim izborima daju glas onima koji treba da upravljaju našim interesima, tako da oni moraju poštovati građane, a to ako imaju neki odnos prema CIK-u to je nešto drugo”, istakao je Vehid Šehić, bivši član CIK-a BiH.

A to nešto drugo, već drugi put izborni ciklus ostavlja upitnim do posljednjeg trenutka. Rokovi su jasno zakonski definisani. Centralna izborna komisija 150 dana od održavanja izbora mora ih raspisati. Dakle, u maju. A polako već ulazimo u april. Svi međunarodni zvaničnici jasno su kazali da odgađanja izbora ne smije biti. Dobro je to jasno onima koji u ovoj zemlji donose odluke. Uvijek u posljednji tren. Jer prioritet je najprije iscrpiti sve mehanizme ucjena i blokada.

federalna.ba

izbori Izborni zakon CIK BiH
Željka Cvijanović Zoran Milanović izbori Hrvatska
0 12.01.2025 22:08
izbori Hrvatska
0 12.01.2025 22:06
Zoran Milanović izbori Hrvatska
0 12.01.2025 21:29
Zoran Milanović izbori Hrvatska Denis Bećirović
0 12.01.2025 20:52