Kiša ne prestaje, pod vodom i punionica kisika Messer

Kiša koja od jučer pada na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine izazvala je velike probleme u saobraćaju, dok su mnoga naselja u Sarajevu potopljena, a saobraćaj blokiran. Kritično je u sarajevskom naselju Otes gdje se voda izlila na ulica i pričinila brojnu materijalnu štetu. Punionica kisika Messer u Rajlovcu kod Sarajeva potpuno je pod vodom.
 
“Naša punionica je potpuno potopljena. Našli smo dvije lokacije koje bi mogle da ispune uvjete. Prebacili smo boce koje smo bili u mogćunosti i čekamo samo ‘mig’ nadležnih. Međutim, ja idem u krug od jutros. Šalju me od Agencije za lijekove, Vijeća ministara, Federalnog ministarstva… Idem u krug i šalju me od jednog do drugog. Mi molimo da nam se da privremana dozvola za punjene medicinskog kisaka za ove dvije loakcije, Mostar i Zenica. I to samo da se pregrupišemo, privremeno, dok ne vratimo u normalno stanje našu punionicu u Rajlovcu”, kazao je direktor Messera Avdo Dedić.
 
Na području općine Ilidža angažovane su snage civilne zaštite Kantona Sarajevo i strukture zaštite i spašavanja općine Ilidža.

- Evakuacija kamionima ugroženih osoba izvršena je u ulici Barska, gdje je ugroženo više objekata - kažu iz PVB Kantona Sarajevo.

Rijeka Tilava izlila se na lokaciji Gornji Kotorac i Butmir, te poplavila oko 50 objekata. Rijeka Željeznica izlila se u naselju Otes.

Također, rijeka Bosna se izlila i ugrozila više objekata. Bujične vode su ušle u nekoliko objekata na području općine Trnovo.

Nabujala rijeka Željeznica potkopala je zemljište kod nekoliko objekata u blizini mosta koji povezuje naselje Vojkovići sa magistralom. Jedan od ugroženih objekata je i benzinska pumpa u neposrednoj blizini mosta. 

Haotično i u HNK

Rijeka Neretva izlila se u Konjicu na lokacijama Tušćica, Orašje i u centru grada ispod novog mosta, priopćili su iz Centra za Civilnu zaštitu Hercegovačko neretvanskog kantona.

Vodostaj Neretve u Mostaru izmjeren u 07:00 sati iznosio je 706 cm, a porast vodostaja posebno je očit u Bakijinoj Luci. Poplavljene su i brojne mostarske ulice. 

Obilne padavine izazvale su velike probleme na području Hercegovine, gdje su poplavljeni brojni objekti zbog povećanog vodostaja rijeka. Na području Mostara vodostaj Neretve je samo u četiri sata porastao za 119 centimetara.

U Blagaju je rijeka Buna poplavila nekoliko objekata nakon što se izlila iz korita. Došlo je i do porasta podzemnih voda i bujičnih potoka. Blagajci koje je ekipa AA zatekla u blizini derviške tekije rekli su da je slična situacija bila i prije 12 godina, ali da je ovo ipak najviši vodostaj koji pamte.

"Dodatni problem u ovom slučaju predstavljaju podzemne vode koje izbijaju. To je ipak manji problem u odnosu na ovo što uzrokuju padavine. Ako noćas ponovo bude kiša, a meteorolozi su je najavili, sigurno će sutra oko podneva vodostaj Bune biti veći od trenutnog za dvadesetak centimetara. I to bi zaista bio problem. Također, svi se pribojavamo da će proteći i obližnji potok koji teče samo u slučajevima velikih padavina. I to bi dodatno zakompliciralo stvari", rekao je jedan od stanovnika Blagaja, koji je od jutros uz rijeku.

Mlađi Blagajci s kojim je ekipa AA razgovarala pamte i snijeg iz 2012. kada je vodostaj Bune također bio visok, a kažu da je i prošle godine uslijed obilne kiše situacija bila slična te da je vodostaj opao nakon nekoliko dana.

Danas izmjereni vodostaj Bune (u 8 sati) kaže da je ova rijeka dostigla najviši vodostaj od početka rada stanice 1923. godine. Prema podacima Agencija za vodno područje Jadranskog mora, iznosio je 195 centimetara.

Federalni hidrometeorološki zavod izdao je crveno upozorenje za obilne padavine, olujan vjetar kao i pojavu klizišta.

"Očekivana količina padalina u Hercegovini, jugozapadnim i središnjim područjima Bosne od 60 do 100 litara po kvadratu. Olujan vjetar od 80 kilometara na sat. Vjetar će do kraja dana postupno slabiti", navedeno je na stranici Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nevrijeme pričinilo veliku materijalnu štetu u Jablanici

Velike kišne padavine koje su zahvatile područje općine Jablanica pričinile su veliku materijalnu štetu na stambenim i poslovnim objektima te na putnoj infrastrukturi na cijelom području općine.                         

Od ranih jutarnjih sati jučer su čišćena novonastala klizišta na magistralnom putu M 17.5 (Jablanica-Risovac-Posušje), zbog kojih je put bio neprohodan do popodnevnih sati.

Saobraćaj na tom putnom pravcu je uspostavljen, ali se vozačima i dalje preporučuje oprez radi mogućih odrona i nastanka novih klizišta.                    

Na lokalnom putu za Čivelj, kao i ostalim lokalnim putevima pokrenuto je i nekoliko novih klizišta, a u toku jučerašnjeg dana nekoliko objekata je bilo ugroženo od bujičnih potoka.                   

U cilju zaštite stambenih i drugih objekata, angažovana je sva raspoloživa mehanizacija.                    

Uslijed jakih udara vjetra pričinjena je veća materijalna šteta na plastenicima, kao i krovovima stambenih i poslovnih objekata.

U četvrtak je održana i sjednica Općinskog štaba civilne zaštite na kojoj je donesen zaključak da se kontinuirano prati situacija na terenu te poduzimaju odgovarajuće mjere u cilju spašavanja ljudi i materijalnih dobara do stabilizacije stanja na terenu.

Jutros su sve putne komunikacije na području općine Jablanica prohodne uz otežano kretanje poslije jučerašnjeg nevremena koje je uzrokovalo veći broj odrona kako na magistralnim i regionalnim, tako i na lokalnim putevima, saopćeno je iz Operativnog centra civilne zaštite HNK.

Očekuje se porast nivoa rijeke Bosne nizvodno od Kaknja

Padavine i povećan nivo rijeka i pritoka na području Zeničko-dobojskog kantona, u Bosni i Hercegovini, nisu značajnije narušile stabilnost u odvijanju svakodnevnog života, ali su povećale opreznost i mobilnost timova za pomoć u vanrednim situacijama.

Prema službenim informacijama Operativnog centra civilne zaštite, Zeničko-dobojskog kantona vodostaj rijeka i svih vodenih tokova na području ovog kantona je blago povišen, ali se očekuje da tokom dana dođe do povećanja nivoa vode rijeke Bosne nizvodno od Kaknja, jer je u ovom gradu na mjernom mjestu zabilježen porast nivoa.

Gradovi uz rijeku Bosnu nizvodno od Zenice za sada nemaju opasnosti od izlijevanja rijeke, jer je trenutni nivo oko 220 centimetara, dok je kritična situacija ukoliko se nivo vode poveća na 330 centimetara, na mjernom mjestu.

Zbog izljevanja vode na kolovoz i klizišta, obustavljen je saobraćaj na dionici Trnovo-Sarajevo-Foča, alternativni pravac je preko Igmana. Saobraćaj je obustavljen i na dionici regionalnog puta Konjic-Boračko jezero. Usporeno i otežano je saobraćanje na širem području Sarajeva (na području: Bačićia, Otesa i Dobroševića) zbog vode na kolovozu.

Očišćen je odron na magistralnom putu Jablanica-Blidinje i uspostavljeno saobraćanje, ali se i dalje preporučuje maksimalan oprez zbog mogućih novih odrona i klizišta. Zbog vode i zemlje na kolovozu otežano se saobraća na pojedinim dionicama magistralnog puta Konjic-Jablanica-Mostar.

Vozači se upozoravaju na mjestimično jake udare vjetra, te na mogućnost urušavanja stabala i polomljenog granja na kolovoz. Zbog obilnih kišnih padavina povećana je opasnost od odrona zemlje ili kamenja na kolovoz, pa se vozači pozivaju na pojačan oprez.

federalna.ba

nevrijeme poplave BiH