videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

Neviđeni kolaps elektroenergetskog sistema u regiji

U Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, dijelu Hrvatske i Albanije u podnevnim satima došlo je do totalnog raspada elektroenergetskog sistema. Veći dio regije bio je bez struje i u potpunom kolapsu. Razlozi još nisu poznati, a problem je detektiran u Crnoj Gori zbog ispada na mreži crnogorskog elektroprijenosnog sistema. Razlozi se još utvrđuju.

U 12:25 h nestalo je struje. Naizgled, ništa neobično. No, vrlo brzo širenjem informacija da u cijeloj državi nema struje, a potom i u većem dijelu regije - postalo je jasno da je situacija nesvakidašnja, a razlog ozbiljniji. Dva sata region bez struje. Elektroenergetski sistem u potpunom raspadu. U Bosni i Hercegovini prve informacije javnosti putem saopćenja dostavlja Elektroprivreda Bosne i Hercegovine:

“Dana 21. 6. 2024. godine u 12:25 h došlo je do totalnog raspada elektroenergetskog sistema u Bosni i Hercegovini. Premda još tačni razlozi raspada sistema nisu poznati, pretpostavlja se da je uzrok preopterećenja na interkonektivnim 400 kV dalekovodima u regionu, njihovi ispadi i prenošenje poremećaja na sistem Bosne i Hercegovine.”

Na isti način oglašava se i Nezavisni operator Bosne i Hercegovine, koji upravlja sistemom prijenosa električne energije u državi:

“S obzirom na to da se u današnjim okolnostima poremećaj kaskadno prenio i na Hrvatsku, s kojom Bosna i Hercegovina ima najveći broj interkonektivnih dalekovoda, nije bilo moguće spriječiti raspad elektroenergetskog sistema Bosne i Hercegovine.”

Detaljnije šta se desilo, objašnjava struka:

“Po sistemu domino efekta problem je došao sa istoka, ušao prema Bosni i Hercegovini dalekovom od Podgorice prema Trebinju, a onda se po 400 kV - najjačem naponskom sistemu u Evropi - proširio od Trebinja prema Gacku, pa prema Mostaru, Splitu, Sarajevu, Tuzli i Banjoj Luci. Kad se raspao taj 400 kV sistem, svi ovi gradovi imaju tarfo-stanice i prema nižem naponskom nivou, kako je nestalo napona na 400 kV - onda je nestalo napona i na 110 i na 220 i desio se raspad sistema”, objašnjava stručnjak za energetiku Amer Jerlagić.

Kako problem nije direktno u Bosni i Hercegovini u elektroenergetskom sistemu, odgovornost se prebacuje isključivo na Crnu Goru. Iako su se u međuvremenu pojavile špekulacije da bi krivac mogao biti i Nezavisni operator, jer nije dobro predvidio potrebnu količinu energije koji je doveo do manjka - uslijed čega je nastao kolaps. Te navode u telefonskom razgovoru negirao je generalni direktor operatora, a sličnog mišljenja je i Jerlagić.

“Ne bih rekao da može biti posebne odgovornosti bilo koga u operatoru, s obzirom na to da operator ima vozni red najavljen za danas-sutra, zna se koje su to količine energije. Jest da je veliki konzum, međutim, evidentna je situacija, ovih dana u Bosni i Hercegovini imamo ogromne temperature i vrlo niske vodostaje. To znači da hidroelektrane, praktično, ne rade i većina proizvodnje je bila na termokapacitetima, nešto malo na solarima i vjetru. Kad nemate dovoljno proizvodnje, a kad ispadne jedan takav dalekovod kakav je ovaj koji ide od Podgorice prema Trebinju, onda sistem postaje narušen”, ističe Jerlagić.

U entitetskim preduzećima poruke da se nije moglo predvijedti, ali odmah po nestanku najavili su brzu stabilizaciju sistema. Uzroci, razlozi i odgovornost, ipak, kasnije. Za sada su svi usmjereni na uspostavljanje potpunog i stabilnog snabdijevanja električnom energijom.

Prva adresa za nastanak problema Crna Gora, optužbe razljutile crnogorskog ministra

Problem i razlog se tražio od Bosne i Hercegovine, Hrvatske do Crne Gore. Prve informacije dostupne javnosti kažu da je problem nastao u Crnoj Gori. Optužbe razljutile Crnogorce. Preliminarne rezultate objavila Hrvatska, kažu sve je krenulo između Grčke i Albanije. Današnjeg kolapsa jedina pošteđena Srbija.


videoprilog Adise Smailagić (Dnevnik 2)

Pakleni dan u zemljama regije. Osim rekordno visokih temperatura oko podne je došlo do raspada elektroenergetskog sistema. Time su gotovo cijela Crna Gora, dijelovi Hrvatske i Albanije, kao i Bosne i Hercegovine ostali bez napajanja električnom energijom.

Iz Hrvatskog operatera prijenosnog sistema, kazali su da je, prema preliminarnim informacijama, sve krenulo od ispada dalekovoda između Grčke i Albanije. Onda su se, navode, tokovi poremetili.

“Imali smo jedan ispad u elektroenergetskom sistemu ne samo našem, nego u međunarodnim okvirima, s obzirom na to da su ispali iz cijelog napona Bosna i Hercegovina, dio Hrvatske, Crna Gora i Albanija. Utvrđuju se detalji i uzroci”, izjavio je ministar gospodarstva Hrvatske Ante Šušnjar.

Iz Hrvatskog operatera prijenosnog sistema navode da s kolegama iz susjednih zemalja rade analizu kako bi se utvrdio uzrok historijskog raspada elektroenergetskog sistema.

“Za istragu ovakvih incidenata na evropskoj razini se osnivaju takozvani ekspert-paneli, a predviđeno vrijeme istrage je šest mjeseci”, istakao je Danko Blažević, direktor Sektora za vođenje elektroenergetskog sustava u Hrvatskom operateru prijenosnog sistema.

Pojavile su se i informacije da je do nestanka struje u regiji došlo uslijed velikog požara na dalekovodu na nepristupačnom terenu između Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Iz Nacionalnog dispečerskog centra elektroprenosnog sistema Crne Gore kažu da se to još ispituje, ali i dodaju da je lako moguće.

Iako tačni razlozi raspada elektroenergetskog sistema još nisu poznati, pretpostavlja se da bi jedan od uzroka mogao biti i preopterećenje na interkonektivnim dalekovodima.

“Svjedoci smo regionalne havarije koja se desila u elektroenergetskom sistemu i optuživati Crnu Goru da je kriva za to bilo bi krajnje pogrešno. Problem je nastao kao posljedica jako velikog porasta dnevnog opterećenja s jedne strane, i vrlo visokih temperatura. Kada imate ta dva međusobno povezana uzroka, onda imate situaciju da električnu energiju ne možete na pravi način prenositi prijenosnim vodovima”, naglasio je ministar energetike i rudarstva Crne Gore Saša Mujović.

Zbog nestanka struje u svim većim gradovima su se stvorile gužve na cestama. Nisu radili semafori, kao ni mnoge trgovine. Zabilježeni su i poremećaju u snabdijevanju vodom, a treba napomenuti da je u većini gradova koji su ostali bez struje zabilježena temperatura od 40 stepeni Celzijevih.

Srbija je današnjeg pakla bila pošteđena. Iz Elektromreže Srbije je saopćeno da je elektroenergetski sistem u toj zemlji stabilan. Dalekovodi su, kažu, u pogonu i problema nema.

federalna.ba

nestanak struje
električna energija nestanak struje ENTSO-E NOS BiH
0 22.06.2024 18:20
Beč nestanak struje
0 21.06.2024 18:30
Beč nestanak struje vježba
0 27.11.2023 13:43
Argentina nestanak struje
0 02.03.2023 09:24