Nesuglasice u Indiji zbog Obaminih primjedbi o pravima muslimana
(Izvor: EPA-EFE/ALEXANDER BELTES)

Nesuglasice u Indiji zbog Obaminih primjedbi o pravima muslimana

Lideri vladajuće indijske Bharatiya Janata Partije (BJP) kritizirali su bivšeg američkog predsjednika Baracka Obamu zbog njegovih nedavnih primjedbi o muslimanima u Indiji. Obama je u prošlosedmičnom intervjuu rekao da bi Indija mogla "početi da se raspada" ako prava manjina ne budu zaštićena.

Odgovarao je na pitanje kako predsjednik Joe Biden treba da stupi u kontakt sa "neliberalnim demokratama". Indijski premijer Narendra Modi bio je u to vrijeme u Sjedinjenim Državama u državnoj posjeti.

Trodnevnu posjetu obilježili su svečani doček u Bijeloj kući, raskošna državna večera i potpisivanje nekoliko ključnih ugovora. Modi se također obratio na zajedničkoj sjednici američkog Kongresa. Obamine izjave, date u intervjuu za CNN Christiane Amanpour, koji je emitiran prije obraćanja u Kongresu, prenesene su u velikom obimu u Indiji.

Amanpour je spomenula "prijetnju demokratiji" od strane takozvanih "neliberalnih demokrata" prije nego što je spomenula Modija kao jednog od njih. "Kako bi se predsjednik trebao baviti takvim vrstama lidera, bilo u njihovom imenovanju ili u ophođenju s njima?" pitala je. Obama je odgovorio da je to "komplikovano", prije nego što se osvrnuo na vlastito iskustvo u radu sa saveznicima koji možda nisu vodili "idealno demokratske vlade", ali s kojima su se odnosi morali održavati iz više razloga. Dodao je da je "primjereno" da američki predsjednik, kada je to moguće, izazove "trendove koji zabrinjavaju" bilo javno ili privatno.

"Ako se predsjednik sastaje s premijerom Modijem, onda je zaštita muslimanske manjine u većinskoj hinduističkoj Indiji - nešto vrijedno spomena. Da sam razgovarao s premijerom Modijem, kojeg dobro poznajem, dio mog argumenta bi bio da ako ne zaštitite prava etničkih manjina u Indiji, postoji velika mogućnost da se Indija u nekom trenutku počne raspadati”, rekao je on, dodajući da bi to bilo u suprotnosti s interesima Indije.

Obama je imao dobar odnos sa Modijem dok je bio na vlasti. Indijska ministrica finansija Nirmala Sitharaman rekla je novinarima u nedjelju da je "šokirana" Obaminim komentarima. "Kada je Modi vodio kampanju u SAD-u - a pod kampanjom mislim na Indiju - bivši američki predsjednik je govorio o indijskim muslimanima."

Nastavila je da Indija želi dobre odnose sa SAD-om, ali "i tamo dobijamo primjedbe o vjerskoj toleranciji u Indiji". Sitharaman je dodala da su SAD bombardovale većinsko muslimanske zemlje, uključujući Siriju i Jemen, dok je Obama bio na vlasti.

Obama i SAD nisu javno komentirali ove primjedbe.

U SAD-u, Modi je dobio toplu dobrodošlicu od poslovnih lidera i članova velike i uticajne indijske dijaspore koja uključuje mnoge izvršne direktore Silicijumske doline. Međutim, bilo je i protesta protiv njegove vlade - koju predvodi hinduistički nacionalistički BJP - koja je optužena da ne čini dovoljno da zaštiti manjine od nasilja i diskriminacije.

Tokom njegove posjete, 75 demokrata napisalo je pismo Bidenu, pozivajući ga da pokrene pitanja ljudskih prava s Modijem. Neki od njih, uključujući predstavnicu Alexandriju Ocasio-Cortez, bojkotovali su njegovo obraćanje Kongresu. Na zajedničkoj konferenciji za novinare s Bidenom, Modi je također rekao da pod njegovom vladom "nema prostora za bilo kakvu diskriminaciju", odgovarajući na pitanje o pravima muslimana i drugih manjina u Indiji.

Modi je u nedjelju objavio na Twitter da se slaže sa Bidenovim komentarima da je prijateljstvo između te dvije zemlje među "najvažnijim na svijetu".

Komentari Sitharaman uslijedili su nekoliko dana nakon što je tweet glavnog ministra BJP-a izazvao kontroverzu. Glavni ministar Asama Himanta Biswa Sarma tweetao je da ima mnogo "Hussaina Obama u samoj Indiji" o kojima se treba pobrinuti. On je odgovarao na sarkastičan tweet novinara koji ga je pitao da li je protiv Obame pokrenut postupak za "povređivanje osjećaja" svojim primjedbama o Indiji.

Puno Obaino ime je Barack Hussein Obama II.

Neki opozicioni političari optužili su Sarmu da je uputio "prikrivenu prijetnju" muslimanskom stanovništvu Indije. Politolog Ashutosh Varshney izjavio je za Washington Post da je Sarmin tweet u kojem se spominje srednje ime Obame bio način da se njegove primjedbe "izvrnu" u one "koje ih je napravio musliman" iako bivši predsjednik ne prakticira islam.

Nakon kontroverze, Sarma je za novine Indian Express rekao da ostaje pri svom tweetu.

federalna.ba/BBC

Indija Muslimani Barack Obama