Nestabilno finansiranje institucija kulture Grada Mostara
Grad Mostar je osnivač 12 instituacija kulture. Međutim, iako ih je osnovao, nije im osigurao mjesto i u budžetu. Naime, ustanove kulture Grada Mostara finansiraju se grantovima, te su primorani snalaziti se kako umiju za opstanak i funkcioniranje.
Mjere zabrana usljed pandemije Korona virusa reducirale su aktivnosti svih javnih ustanova, a posebno institucija koje su pripređivale koncerte, izložbe, promocije i predstave. Za 12 gradskih institucija kulture nije osigurano finansiranje iz budžeta tj trezorskog poslovanja. U Gradskom vijeću pokrenuto je i pitanje statusa zaposlenika institucija kulture.
„Zašto status i primanja uposlenika kulture Grada Mostara nisu izjednačeni sa stutusom i primanjima uposlenika Gradske uprave?! Nama je svima osnivač Grad Mostar i bilo bi logično da bude to izjednačeno. Već godinama to nažalost, nije!“, kazala je za govornicom Gradskog vijeća vijećnica Nataša Jekić.
Nataša Jekić
Dodatni problem su niska primanja, ali i velika razlika u platama zaposlenika istog poslodavca. Gospođa Jekić iznosi primjer zaposlenih u Centru za kulturu Mostar.
„Zaposlenicima sa srednjom stručnom spremom plata je 535 maraka, s višom 745, i visokom, a mi imamo i magistre i doktore nauka, 785 maraka.“
Stanje nije mnogo bolje ni u drugim ustanovama kulture.
„Te plaće su uistinu niske. Jednostavno, od toga teško možete živjeti. Ono što je nas, kao i sve naše kolege pratilo, je ta nesigurnost – hoće bit' plaća, neće bit' plaća. Izrazito je teško u tome funkcionirati, ostati pribran i planirati“, kaže Ružica Bošković, direktorica Lutkarskog kazališta Mostar.
Ružica Bošković
A planirati nove projekte je teško.
„Mi ovisimo o finansijskim sredstvima koje ne možem planirati, jer ih nemamo. Od Grada za jednu produkciju dobijemo možda oko 20 posto našeg ukupnog projekta“, govori gospođa Bošković.
„Mi dobijemo mjesečnu tranšu, odnosno godišnji iznos, grant, koji pokriva samo plate zaposlenih. Materijalni troškovi, održavanje zgrada koje jesu u vlasništvu grada, jer ovo je nepokretna imovina grada Mostara – mi za to moramo pronaći način da pribavimo sredstva, što je zaista jako teško“, kaže Tajma Guzin, direktorica Muzičkog centra Pavarotti.
Tajma Guzin
Iz institucija kulture Grada Mostara kažu da su pokrenuli proces rješavanja problema statusa i funkcionalnog rada javnih ustanova. Konkretan prijedlog upućen Gradskom vijeću je da u roku dva mjeseca oformi stručnu radnu grupu koja će utvrditi pravne i ekonomske činjenice. Zaključak tj prijedlog radne grupe bio bi upućen Vijeću na razmatranje i eventualno usvajanje.
federalna.ba/Sanel Kajan