videoprilog Kristine Pranjić (Dnevnik 2)

Nepoznanica je tko snosi troškove izolacije oboljelih

Bosna i Hercegovina svakodnevno bilježi četverocifren broj novozaraženih koronavirusom. Građanima koji su bili u kontaktu sa zaraženim se nalaže izolacija. Troškove njihova odsustva s posla zakonom bi trebala snositi država, a preciznije - kantoni. Zakon je jasan, ali se zakon po običaju ne poštuje. I opet ništa novo. Nadležni su nam poručili kako će ovo sutra "raspetljati".

Sve je veći broj onih koji se preventivno šalju u kućnu izolaciju. No, ako nemate simptome, u većini kantona, nećete biti testirani. Ipak, na posao nećete ići minimalno deset dana. Ako pitamo zakon tko snosi troškove vašeg odsustva - odgovor vrlo jednostavan. Zdravlje je na prvom mjestu, sve troškove snosi država, odnosno kanton kojem pripadate.

“Kućna izolacija traje dok se zarazna bolest klinički i dijagnostički ne isključi. Troškovi kućne izolacije padaju na teret budžeta kantona”, stoji u članu 47. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Doduše, nejasno ostaje što točno spada u troškove kućne izolacije. No, taj odgovor od federalnog Ministarstva zdravstva nismo dobili. Nejasno je, očigledno, i njima. Nešto jasnije je čini se poslodavcima. Prije nekoliko dana

Udruženje poslodavaca FBiH iznijelo je optužbe na račun postupanja kantonalnih sanitarnih inspekcija, naročito na području Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona. Tvrde da inspektori odbijaju izdavati rješenja o samoizolaciji.

“Zakonom o zdravstvenom osiguranju je definisano da samoizolacija ide na trošak fonda. Tako da praktično poslodavac ima pravo na refunadciju plate ukoliko radnik dobije rješenje o samoizolaciji. I mi smo utvrdili, imali smo nekoliko intervnecija sa terena da inspekcije to ne izdaju redovno, da ne izdaju svim radnicima”, tvrdi Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Odgovor inspekcija je jasan. Isključivo rade po informacijama koje dobiju od domova zdravlja ili kantonalnih zavoda za javno zdravstvo. I izdaju rješenje o izolaciji.

“Sanitarni inspektori svakodnevno i po hitnom postupku, odnosno danom prispijeća epidemioloških izvještaja, donose rješenja o zabrani kretanja za osobe koje su bile u direktnom kontaktu sa oboljelima od koronavirusa ili s osobama za koje postoji sumnja da su zaražene koronavirusom”, kaže Vildana Bosno, glasnogovornica Uprave za inspekcijske poslove KS-a.

Iz Uprave za inspekcijske poslove ZDK-a navode kako su kantonalni sanitarni inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona izdali rješenja o zabrani kretanja po svim prijavama, koje su zaprimili pravovremeno od domova zdravlja.

I tako ukrug. Krivca nema. A nema ni koordinacije ni komunikacije među onima koji bi trebali upravljati korona krizom. Ovo je još samo jedna u nizu priča o tome kako u Bosni i Hercegovini sustav ne funkcionira. A u vrtlogu nadležnosti, kao i obično, najviše trpe građani.

federalna.ba

koronavirus