videoprilog Elme Svraka (Federacija danas)

Nemogućnost zaposlenja ključni je razlog odlaska mladih iz BiH

Osim unapređenja obrazovnog sistema, neophodno je unaprijediti angažman mladih u lokalnoj zajednici. Na ovaj način se može smanjiti broj odlaska mladih iz BiH koji je iz godine u godinu u porastu. Zaključak je ovo Komisije za pitanja mladih Zastupničkog doma Federacije, koja je organizirala tematsku sjednicu s ciljem strateškog pristupa rješavanja problema odlaska mladih iz domovine.

Nemogućnost zaposlenja ključni je razlog odlaska mladih iz BiH. Svjedoče o tome i podaci Instituta za razvoj mladih Federacije. Crne statistike se odnose na status mladih, zbog čega se sve rjeđe odlučuju za brak, proširenje porodice, ali dovode i u iskušenje rada na crno.

“Tek 13% mladih u FBiH su korisnici različitih programa koje vladina tijela provode u oblasti zapošljavanja. To dovoljno govori koliko mladi u FBiH nisu informisani u ovim programima. Preko 60% mladih u FBiH smatra da nemaju utjecaja na donošenje odluka”, kaže Jasmina Banjalukčić, voditeljica Odjela za razvoj politika prema mladima iz Instituta KULT.

I tu nije kraj. Čak 44,7% mladih u FBiH nije zaposleno u struci. Više od trećine budućnost vidi pesimistično. A sve to ostavlja i posljedicu na njihovo zdravlje, jer skoro jedna četvrtina mladih u FBiH je zatražila usluge psihologa. Umjesto da oni budu budućnost, Bosna i Hercegovina postaje zemlja staraca. I to nemarom vlasti, smatraju mladi.

“Često u medijima možemo čuti da su mladi u fokusu, da su mladi budućnost i da nekako jesu sigurno prioritet uvijek u našem društvu, ali to rijetko možemo vidjeti u konkretnim potezima, strategijama, budžetima, dokumentima koje ustvari govore da prema mladima zaista se tako i ponašamo”, ističe Nedim Alibegović, generalni sekretar Vijeća mladih FBiH.

Prema statistikama, mladima je lakše da napuste BiH nego da budu pokretač promjena. Ali može bolje i drugačije, poručeno je. Ova sjednica je prvi korak ka tome.

“Želimo im poručiti da želimo da se u institucijama, kao što je Federalni parlament, raspravlja o ovim stvarima i da upravo populaciji mladih ljudi, za koje obično mislimo da ih ne interesuje politika, otvorimo im Parlament, približimo institucijama i pokažemo da slušamo njihov glas”, poručuje Lana Prlić, članica Komisije za pitanja mladih FBiH.

A njihov glas može biti glas prevage. I za poboljšanje životnog standarda, ali i obustave negativnog trenda - iseljavanja. Šansu za to imat će Komisija za pitanja mladih, koja je najavila da će pitanja mladih biti na dnevnom redu naredne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije.

federalna.ba

posao zaposlenje Komisija za pitanja mladih Parlament FBiH