Nemogućnost zaposlenja ključni je razlog odlaska mladih iz BiH
Osim unapređenja obrazovnog sistema, neophodno je unaprijediti angažman mladih u lokalnoj zajednici. Na ovaj način se može smanjiti broj odlaska mladih iz BiH koji je iz godine u godinu u porastu. Zaključak je ovo Komisije za pitanja mladih Zastupničkog doma Federacije, koja je organizirala tematsku sjednicu s ciljem strateškog pristupa rješavanja problema odlaska mladih iz domovine.
Nemogućnost zaposlenja ključni je razlog odlaska mladih iz BiH. Svjedoče o tome i podaci Instituta za razvoj mladih Federacije. Crne statistike se odnose na status mladih, zbog čega se sve rjeđe odlučuju za brak, proširenje porodice, ali dovode i u iskušenje rada na crno.
“Tek 13% mladih u FBiH su korisnici različitih programa koje vladina tijela provode u oblasti zapošljavanja. To dovoljno govori koliko mladi u FBiH nisu informisani u ovim programima. Preko 60% mladih u FBiH smatra da nemaju utjecaja na donošenje odluka”, kaže Jasmina Banjalukčić, voditeljica Odjela za razvoj politika prema mladima iz Instituta KULT.
I tu nije kraj. Čak 44,7% mladih u FBiH nije zaposleno u struci. Više od trećine budućnost vidi pesimistično. A sve to ostavlja i posljedicu na njihovo zdravlje, jer skoro jedna četvrtina mladih u FBiH je zatražila usluge psihologa. Umjesto da oni budu budućnost, Bosna i Hercegovina postaje zemlja staraca. I to nemarom vlasti, smatraju mladi.
“Često u medijima možemo čuti da su mladi u fokusu, da su mladi budućnost i da nekako jesu sigurno prioritet uvijek u našem društvu, ali to rijetko možemo vidjeti u konkretnim potezima, strategijama, budžetima, dokumentima koje ustvari govore da prema mladima zaista se tako i ponašamo”, ističe Nedim Alibegović, generalni sekretar Vijeća mladih FBiH.
Prema statistikama, mladima je lakše da napuste BiH nego da budu pokretač promjena. Ali može bolje i drugačije, poručeno je. Ova sjednica je prvi korak ka tome.
“Želimo im poručiti da želimo da se u institucijama, kao što je Federalni parlament, raspravlja o ovim stvarima i da upravo populaciji mladih ljudi, za koje obično mislimo da ih ne interesuje politika, otvorimo im Parlament, približimo institucijama i pokažemo da slušamo njihov glas”, poručuje Lana Prlić, članica Komisije za pitanja mladih FBiH.
A njihov glas može biti glas prevage. I za poboljšanje životnog standarda, ali i obustave negativnog trenda - iseljavanja. Šansu za to imat će Komisija za pitanja mladih, koja je najavila da će pitanja mladih biti na dnevnom redu naredne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije.
federalna.ba