Nema izbornog zakona bez Federalne vlade
U Mostaru su danas čelnici oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine potpisali zajedničku izjavu kojom izražavaju spremnost da provedu Plan prioriteta i realizaciju 14 ključnih prioriteta iz Mišlјenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji.
Potpisivanju je prethodilo usvajanje Plana prioriteta za parlamente u BiH za ubrzanje procesa evropskih integracija. U odvojenom susretu, lideri HDZ-a i SDA, Dragan Čović i Bakir Izetbegović, razgovarali su o provedbi međustranačkog sporazuma potpisanog prošle godine.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je da je primarna tema razgovora sa predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem bila izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine:
„Vjerujem da ćemo dogovoriti da se već idući tjedan napravi sastanak s predstavnicima međunarodnih institucija i ubrazno krene razgovarati o svim temama - izbornom zakonodavstvu, reformskim procesima, svim uvjetima za dobijanje kandidatskog statusa za EU.“
Čović očekuje da sve to bude završeno do kraja aprila ili juna i u tom slučaju se možemo nadati kandidatskom statusu.
„U suprotnom, imat ćemo zastoj kakav imamo sada, vlast koja ne funkcionira na većini razina, neslaganje i onda je, naravno, teško tražiti potporu međunarodne zajednice, bilo da se radi o migrantskoj krizi, kovid problematici, ekonomskim ili socijalnim problemima“, istakao je Čović.
Predsjednik HDZ-a BiH još jednom je uputio kritiku na račun CIK-a BiH koji je, prema njegovim riječima, svojim odlukama doveo do izbornih nepravilnosti i izbornih krađa u Doboju, Mostaru, Uskoplju i drugim sredinama.
“To nam daje za pravo da ne dopustimo da se ti ljudi uključuju u bilo kakav naredni izborni proces. A da bi se to spriječilo, potrebno je donošenje novog izbornog zakona“, zaključio je Čović.
„Evropski put je u zastoju i treba razgovarati i iskoristiti novu šansu i energiju te sustizati ono što smo propustili”, kazao je Izetbegović. O izmjenama izbornog zakonodavstva će se razgovarati kada se naprave pomaci u formiranju Vlade Federacije BiH, naglašava predsjednik SDA.
”Krajnje je vrijeme da napravimo pomake. Ne možemo pričati o izmjenama zakona, a ne poštovati zakone i Ustav. To, prije svega, znači popunjavanje Ustavnog suda te formirati federalni nivo vlasti”, rekao je Bakir Izetbegović uoči sastanka.
federalna.ba