Negiranje genocida i glorifikacija počinilaca predstavljaju ozbiljnu prepreku za pomirenje i izgradnju stabilnog društva
"Rezolucija o genocidu u Srebrenici: Lekcije antifašizma za Bosnu i Hercegovinu i svijet", bila je tema panel diskusije koju je sinoć organizovalo Udruženje antifašista i boraca NOR-a Vogošća.
Diskusiju je moderirao Haris Ćutahija, politolog, koji je ujedno bio i jedan od panelista. Ostali govornici, prof. dr. Elvis Fejzić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i Emir Bektić, autor knjige "Kad osvaneš sam", podijelili su svoje uvide i iskustva o važnosti suočavanja s prošlošću te izgradnje antifašističkih vrijednosti u savremenom društvu.
U uvodnom obraćanju, Ćutahija je naglasio da je genocid u Srebrenici "najteži zločin počinjen na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata" te da negiranje genocida i glorifikacija počinilaca ne samo da nanose dodatnu bol preživjelima, već predstavljaju ozbiljnu prepreku za pomirenje i izgradnju stabilnog društva. Također, istaknuo je važnost kulture sjećanja i obrazovanja mladih generacija o vrijednostima antifašizma kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih zločina.
Prof. dr. Elvis Fejzić predstavio je sadržaj Rezolucije o genocidu u Srebrenici, objašnjavajući njene implikacije na međunarodnom nivou. Naglasio je značaj ove deklaracije kao temelja za očuvanje istine i pravde, ali i kao alata za jačanje međunarodne svijesti o važnosti prevencije genocida i drugih teških zločina.
Bektić je govorio iz perspektive nekoga ko je preživio genocid, ističući šta Rezolucija znači za žrtve i njihove porodice. Kroz lično svjedočenje, podijelio je iskustva o bolu i izazovima s kojima se suočavaju preživjeli, naglašavajući važnost priznanja i pravde. Također je iskoristio priliku da predstavi svoju knjigu "Kad osvaneš sam", koja govori o dešavanjima u Srebrenici i njegovom ličnom iskustvu tokom genocida.
Na kraju događaja, organizatori su se zahvalili prisutnima na odazivu i aktivnom učešću, uz poruku da su ovakve diskusije ključne za izgradnju društva temeljenog na pravdi, solidarnosti i poštovanju ljudskih prava. Ovaj događaj je još jednom pokazao da interes za ovakve teme u društvu ne jenjava i da je očuvanje istine o genocidu u Srebrenici trajni zadatak svih generacija.
federalna.ba/Fena