Negativan prirodni priraštaj obilježio 2024, u TK-u 1.000 porođaja manje
Našu državu svake godine napusti jedan i po posto stanovništva. Više ne odlaze samo pojedinci, nego cijele porodice. Najčešći razlozi su potraga za kvalitetnijim životom, i boljom budućnosti. U Federaciji Bosne i Hercegovine, i prošla 2024. godina, obilježena je nagativnim prirodnim priraštajem, a Tuzlanski kanton ponovo je zauzeo neslavno prvo mjesto.
Doktorica Enida Nevačinović skoro 30 godina radi u porodilištu UKC-a Tuzla. Pamti i vrijeme kada su sobe na Klinici za ginekologiju i akušerstvo bile pune novorođenčadi. Najveći baby boom bio je 1996. godine, kada je rođeno 6.250 beba. Nažalost, 2024. godina završena je s oko 2.500 novorođenih beba.
“Zadnjih pet godina imamo gotovo pa hiljadu porođaja manje. Ako poredimo 2019. i 2024. godinu, to će biti 1.000 porođaja manje u zadnjih pet godina”, ističe doc. dr. Enida Nevačinović, specijalist ginekologije i akušerstva na UKC-u Tuzla.
Zbog finansijske nesigurnosti, parovi se teško odlučuju na zasnivanje porodice. Nastojanje da se osigura kvalitetniji život rezultira rađanjem djece u kasnijoj životnoj dobi i riječ je najčešće o jednom djetetu.
“One su već u nekim godinama kada počinju da se pojavljuju razne hronične bolesti, koje svakako negativno utječu, ometaju zatrudnjivanje, odnosno iznošenje trudnoće. To je činjenica, jer mi sve veći broj trudnoća imamo iz nekih od postupaka vantjelesne oplodnje”, dodaje dr. Nevačinović.
Kako godine prolaze, broj novorođenčadi u Bosni i Hercegovini opada, a prirodni priraštaj nam je u sve većem minusu. Istovremeno se u Tuzlanskom kantonu povećava samo broj osoba starijih od 65 godina.
“U periodu od januara do oktobra 2024. godine u Tuzlanskom kantonu broj živorođenih je 2.576, a broj umrlih 3.441. Što pokazuje negativan prirodni priraštaj. To jeste, broj umrlih je veći od broja rođenih za 865”, navode iz Zavoda za statistiku FBiH.
Sociolog Smiljana Vovna navodi da odlazak mladih pokazuje šta, zapravo, građani misle o svojoj državi. Plaši se da će taj trend biti još izraženiji, jer mladi žele zasnivati svoje porodice u sigurnim državama, gdje će biti socijalno obezbijeđeni.
“Ostat ćemo u zemlji staraca. Mladi koji se i odluče da ostanu ovdje ne stvaraju porodice jer nisu sigurni da li djeci mogu osigurati kvalitetan život”, kaže Vovna.
Najveći bojkot jedne države je odlazak njenih mladih. Oni koji su otišli djecu će rađati Evropi, a nama preostaje da ih dočekujemo u vrijeme praznika i odmora, te brojimo dane do njihovog ponovnog odlaska u neke uređene zemlje.
federalna.ba