Bosna i Hercegovina bez ijedne doze vakcine
Ni kada, ni koliko, ni koju tačno vakcinu će Bosna i Hercegovina dobiti - ne znamo.
Pretpostavke su da će to biti ona kompanije Pfizer, koja zahtijeva specijalne uslove čuvanja i skladištenja. Stoga je sve spremno za njen prihvat.
Federalni i kantonalni zavodi utvrdili su put vakcine do krajnjih korisnika.
Put cjepiva do naše zemlje je dug. Kada konačno stigne u BiH, zbog složenoga sustava, distribucija neće biti nimalo jednostavna.
Ipak, nadležni ističu, sve je spremno.
"Distribucija do Federalnog zavoda za javno zdravstvo bi trebala biti u organizaciji Ministarstva civilnih poslova. Kada Federalni zavod za javno zdravstvo preuzme cjepivo, ono će ga distribuirati do kantonalnih zavoda, koji će onda preuzeti do cjepnih centara odnosno zdravstvenih ustanova", pojašnjava Davor Pehar, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Ono što predstavlja izazov je činjenica da program imunizacije prvi put podrazumijeva čuvanje cjepiva u ultrahladnom lancu, odnosno od minus 90 do minus 60.
"Kada se izvadi na sobnu temperaturu može trajati samo do šest sati, odnosno, unutar temperature frižidera može izdržati do pet dana. To je neki akcenat na koji smo stavljali, a ostali proces imunizacije traje kao i do sada", kaže dr. Mia Blažević, epidemiolog Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Prva cjepiva će dobiti zdravstveni radnici. Međutim, u prvoj pošiljci očekujemo vrlo malu količinu, pa će prvo biti cijepljeni oni koji direktno rade s kovid pacijentima.
"Nama je sada zadatak da organiziramo sastanke na nivou zdravstvenih ustanova, da kroz te sastanke napravimo protokol na koji način ćemo to uraditi. Trebamo napraviti prioritizaciju koji su to zdravstveni radnici koje ćemo prve zaštiti", rekao je Sead Karakaš, direktor Zavoda za javno zdravstvo SBK.
Iako je, čini se, sve spremno, Bosna i Hercegovina još nije počela imunizaciju stanovništva.
Proces nabavke cjepiva je iskompliciran, a nadležni još jednom mole za strpljenje.
"U vrlo skorom roku, već u nekom prvom kvartalu ove godine očekujemo i druge licencirane proizvođače od strane Europske medicinske agencije, čime će cijeli proces zapravo nabavke i distribucije ići bolje", tvrdi Sanjin Musa, šef Službe za epidemiologiju ZZJZ FBiH.
Podsjetimo, BiH je putem COVAX i mehanizma EU naručila oko dva milijuna doza cjepiva. Niti jedna doza još nije došla u našu zemlju, a ne znamo ni kada će i u kojoj količini.
federalna.ba