Ne postoji institucionalno povezivanje države BiH i dijaspore – to je još jednosmjerna ulica
Bosanskohercegovačka dijaspora uslijed recentnog iseljavanja svake godine sve je brojnija. Prema procjenama dostupnim zvaničnim podacima, Agencija za statistiku zemalja prijema i diplomatsko-konzularnih predstavništava Bosne i Hercegovine u svijetu, procijenjeno je da u iseljeništvu živi najmanje dva miliona osoba porijeklom iz BiH. Međutim, tačnih podataka nema jer nema ni neophodnog registra dijaspore. Unatoč aktivnostima određenih organizacija koje se bave problematikom iseljeništva, jedinstvene baze podataka po lokalnim zajednicama i interesima naše dijaspore još nema. Na manifestaciji Prvi dani dijaspore BiH, održanoj u Sarajevu, upravo se govorilo o projektu nužnog servisa za dijasporu zbog širokog dijapazona potreba naših ljudi van BiH i nedostatka kvalitetne povezanosti s domovinom. Nudžejm Pašić, koordinator manifestacije, kaže da im je namjera bila izgraditi međusobno povjerenje i jačati odnose.
Nastupati zajednički ka dijaspori i iskoristiti ovaj potencijal na pravi način. Razlog je to projekta pod naslovom 5525, kroz koji se realiziraju investiciona ulaganja u konkretne projekte od investitora iz dijaspore BiH.
Haris Halilović, potpredsjednik Svjetskog saveza dijaspore BiH, vjeruje da je bh. dijaspora uradila što je do nje i da je sada na potezu država BiH koja mora preduzeti određene korake ako želi partnerski odnos.
Stojan Stevanović odlučio je da u rodnim Loparama investira.
Hasib Hadžić, predsjednik Udruženja Bosna International Forum, koji je organizirao Prve dane dijaspore BiH, tvrdi da se država dijaspore sjeti samo pred izbore.
Iako postoje određene strategije na entitetskom, pa i državnom nivou, još strateška povezanost s domovinom u smislu institucionalne povezanosti kroz Ministarstvo dijaspore ne postoji. Za sada političke volje nema.