videoprilog Merime Beširović (Dnevnik 2)

NATO: Vrijeme sfera utjecaja je prošlo

Skoro u isto vrijeme, ne želimo reći ili konstatirati namjerno, ali uz priču o Krajinagrupi i cjepivima Sputnjik dešava se žestoka politička prijetnja našoj državi. Rusija će u slučaju praktičnog približavanja BiH i NATO-a biti prisiljena reagirati na taj neprijateljski korak, poruka je ruskog veleposlanstva i to dan nakon što je konstituirana Komisija BiH za suradnju s NATO-om. Kako i zašto? Kako na ove prijetnje odgovara NATO, SAD i OHR, ali i Ministarstvo vanjskih poslova BiH. Spin ili ozbiljna prijetnja? Reakcije na prijetnje su žestoke. U konačnici, jesmo mala zemlja, ali imamo stav.

Jedno je jasno, svaka zemlja bira sama vlastite sigurnosne aranžmane. Treća nema pravo na veto u tom slučaju. Iz sjedišta NATO-a jasna poruka: Vrijeme sfera utjecaja je prošlo.

- Nijedna treća strana nema pravo da interveniše ili da stavlja veto na takav proces. Bilo kakve prijetnje u tom smislu su neprihvatljive. Vrijeme sfera utjecaja je prošlo. NATO i Bosna i Hercegovina imaju dugotrajnu i uzajamno korisnu saradnju. Saradnja s NATO-om ne određuje unaprijed nikakvo potencijalno buduće članstvo u NATO-u za Bosnu i Hercegovinu. Mi u potpunosti poštujemo suverenitet zemlje i nezavisnost i pozdravljamo nastavak doprinosa Bosne i Hercegovine našoj euroatlanskoj sigurnosti – poručila je Oana Lungescu, glasnogovornica NATO.

Simptomatično je da poruka ruske ambasade dolazi dan nakon konstituisanja Komisije BiH za saradnju s NATO-om. A nije novost da Ruska Federacija nema blagonaklon stav prema politici otvorenih vrata Sjevernoatlanstkog saveza.

- Vjerujem da ćemo našom dinamikom i radom nastaviti i polovinom travnja doći do Programa reformi. Stav Ruske Federacije nije od jučer, on je poznat od ranije. Činjenica je da je Rusija Bosni i Hercegovini bitan energetski partner i jako nam je važna da dođemo do članstva u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Suradnja s njima je bitna i Ministarstvu vanjskih poslova, ali jedno ne isključuje drugo – kaže Josip Brkić, predsjedavajući Komisije za saradnju s NATO-om i zamjenik ministrice vanjskih poslova.

Saradnja sa Sjevernoatlantskim savezom temelji se na strategiji vanjske politike BiH i na odluci Vijeća ministara o formiranju Komisije za saradnju sa NATO savezom. Na zakon se pozvao i OHR. Iz Ambasade SAD-a u BiH poruka da će oni kao NATO saveznici nastaviti pomagati BiH da bi napredovala prema svom cilju priključenja euroatlantskoj zajednici.

“Saopštenje Ambasade Ruske Federacije još je jedan jasan kontrast između pomoći koju Bosni i Hercegovini nude NATO saveznici i naši EU partneri i onoga što nudi Rusija. Odnos NATO saveza sa BiH usmjeren je na reforme od kojih korist imaju svi građani i koje su komplementarne sa putem BiH ka EU”, poručili su iz Ambasade SAD-a u BiH.

Jasno je i da NATO neće nepospremljenu državu i da je put BiH ka NATO alijansi dug, te je Rusija uranila s prijetnjama. A ruski ambasador je, kaže struka, izašao iz diplomatskih okvira.

- Kako bi oni to mogli reagirati? Hoće li, možda, kao 2015, kad su putem svojih vojnih obavještajaca htjeli izvršiti državni udar u Crnoj Gori? Tada su dvojica njihovih obavještajaca, Šišmakovi i Popov, poveli neke svoje istomišljenike iz Beograda i zahvaljujući učinkovitoj akciji crnogorskih vlasti oni su u tome spriječeni. Je li to nam ambasador Kalbuhov najavljuje sličan scenariji? – pita vojnopolitički analitičar Đuro Kozar.

Reagirali su i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Šefik Džaferović, ali i brojne političke stranke iz Bosne i Hercegovine. Kada se sve sabere i oduzme, poruka je da o sudbini Bosne i Hercegovine odlučuju građani i bh. institucije.

Da li je adekvatan odgovor bh. zvaničnika i institucija saopštenje na saopštenje? Ipak je ovo direktno miješanje Ruske Federacije u unutrašnja pitanja suverene Bosne i Hercegovine.

federalna.ba

NATO BiH Oana Lungescu