NATO i naša zemlja - i dalje između integracije i saradnje
Sarajevo je domaćin NATO-ovog simpozija. Poruka o opredijeljenosti i važnosti Alijanse za Bosnu i Hercegovinu i Zapadni Balkan ne manjka. Sigurnost BiH važna je ne samo za region nego i prostor jugoistočne Evrope. Zbog toga je i stav NATO-ovih zvaničnika nepromijenjen. Očuvanje bh. suvereniteta je neupitno. No, naša zemlja i dalje između integracije i saradnje.
Krišto: BiH i NATO dijele zajedničke vrijednosti
Konaković: Punopravno članstvo u NATO-u treba da bude naš prvi prioritet
Važnost za BiH pristupanja NATO-u recipročna je iskazanom strateškom interesu ove vojne-političke alijanse prema našoj zemlji. Dokazuje to i održavanje NATO-ovog partnerskog simpozija u Sarajevu sa rekordnim brojem učesnika, iz 54 zemlje.
„BiH i NATO imaju značajnu saradnju koja se razvija kroz različite oblike partnerstva, reforme i modernizacija vojnog i sigurnosnog aspekta naših domaćih institucija ne bi bile uspješne bez naših partnera iz NATO-a“, kazala je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto (HDZ BiH).
Šef bh. diplomatije Elmedin Konaković ocjenjuje da je ulazak u NATO prioritetniji vanjskopolitički cilj od ulaska u EU. Benefiti nisu isključivo sigurnosni.
„Ja imam pravo, hoću i svaki put to radim - naglasiti da BiH postane punopravna članica ovako jakog saveza. Ekonomija Rumunije u prvoj godini NATO-članstva - njihov BDP je rastao više od 8,5 posto. Naš nije ni 3. I druge zemlje su dolaskom NATO-a osjetile šta znači taj sigurnosni kišobran koji investitorima garantuje sigurnost njihovog kapitala“, kazao je ministar Konaković.
Na Samitu su još jednom NATO-ovi zvaničnici potvrdili opredijeljenost očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH.
„Mi nećemo dozvoliti da bude urušen teško stečeni mir u BiH, NATO podržava misiju ALTHEA Evropske unije kroz aranžman Berlin plus i unaprijed se nadamo produženju tog mandata u novembru ove godine i nastavljamo produbljivati partnerstvo sa BiH“, poručio je Javier Colomina, pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i sigurnost.
„BiH kao temelj sigurnosti i stabilnosti i budućnost, a isto tako svoju perspektivu vidi u članstvu u, prije svega, EU, ali politički lideri u BiH će odlučiti o tome hoće li i kada ući u NATO“, kazao je ministar vanjskih i evropskih poslova RH Gordan Grlić Radman.
Nema iznenađenja ni kada su izjave zvaničnika koji zastupaju stav RS-a. Podrška saradnji sa Savezom, ali ne i integracijama u Alijansu.
„Stav RS-a i srpskog naroda je da mi ne želimo u NATO- integracije, ali svakako podržavamo NATO-saradnju i u tom kontekstu Program reformi za prethodnu godinu koji još nije upućen u NATO“, kazao je zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović (SNSD).
Dok jedni jasno govoro o priortetu NATO- integracija, drugi osporavaju. U praksi, aktuelna vlast nije napravila ništa na NATO- putu.
federalna.ba