videoprilog Berine Pašalić i Admira Pripoljca (Federacija danas)

Nastavljen inspekcijski nadzor, u ArcelorMittalu proizvodnja obustavljena

Zeničani ni prvi mjesec u godini nisu ispratili bez novog ekološkog incidenta. Posljednje janaursko jutro dočekalo ih je crveno obojenom rijekom Bosnom nizvodno od Zenice. Već jučer je bilo jasno da je onečišćenje uzrokovalo ispuštanje otpadnih voda iz postrojenja kompanije ArcelorMittal. Dan kasnije još se utvrđuju konkretni uzroci, a posljedice će se, kao i uvijek, zbrajati naknadno.

Nakon ko zna kojeg ekološkog incidenta u blizi postrojenja Arcelor Mittala građanskom mobilizacijom ekoloških aktivista o ispuštanju otpadne vode u rijeku Bosnu obaviještene su nadležne institucije.

„Odmah možemo reći da se radi o ispuštanju onečišćene tekućine, odnosno, tehnološki otpadne vode iz nekog od pogona ArcelorMittala“, kaže glavni federalni vodni inspektor Mirsad Smailagić.

Nakon što je inspekcijskim nadzorom Federalne vodne inspekcije utvrđeno da se radi izlijevanju otpadnih voda iz pogona „Čeličana“, proizvodnja je obustavljena.

„Subjekt nadzora od jučer poduzima mjere na sanaciji kanala, koje nadgleda glavni federalni vodni inspektor. U toku dana je predviđeno probno puštanje proizvodnje, kako bi se utvrdila uspješnost sanacije“, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Jučer su se oglasili iz ArcelorMittala. Incident ne poriču, ali ne daju ni konkretno objašnjenje:

„Ova situacija je za nas neprihvatljiva, stoga sprovodimo veoma detaljnu istragu na terenu radi utvrđivanja činjenica, zajedno s relevantnim institucijama.“

Istragu koja će otkriti tačan uzrok provest će i Uprava policije ZDK-a, ali i Kantonalno tužilaštvo.

„Prema svemu što smo mogli svjedočiti jučer, radi se o krivičnom djelu onečišćnja okoliša i kao takvo će biti upoznato Kantonalno tužilaštvo ZDK-a“, kazao je glasnogovornik MUP-a ZDK-a Elvedin Fišek.

Prikupljni uzorci vode preneseni su u Laboratoriju za vode Agencije za vodno područje rijeke Save na analizu.

"Rezultati analiza bit će dostavljeni Federalnoj upravi za inspekcijske poslove. U ovom momentu se ne može znati koliko će ova situacija uticati na kvalitet vode, floru i faunu“, saopćeno je iz Agencije.

I dok se ne utvrde uzroci ali i eventualne posljedice, ekološki aktivisti čiji je angažman rezultirao i poništenjem nove vodne dozvole za kompaniju Arcelor Mittal traže drakonske kazne.

„Očekujemo da se pokrenu i tužbe o ovom pitanju, jer mislimo da su svjesni i u firmi koja je napravila ovakav ekološki incident kakvu su katastrofu izazvali na rijeci Bosni“, istakao je Safet Kubat, osnivač Eko pokreta Rijeke Bosne i Hercegovine - budi promjena.

„Inspekcije izriču najmanju kaznu, a to je 5.000 KM. Šteta je daleko veća od toga i mislim da prekršajni posputpak ne bi trebalo ni voditi nego da se odmah ide na krivični postupak. To duže traje, neizvjesno je i nadam se da će Tužilaštvo ZDK-a ovaj put biti ozbiljnije nego što je to bilo kada smo mi podnosili naše krivične prijave“, kaže predsjednik UO Eko forum Zenica Samir Lemeš.

Ukoliko se i ovaj put ne progleda kroz prste kompaniji koja je i bez vodne dozvole još jednaput dopustila onečišćenje rijeke Bosne, istražne radnje bi mogle rezultirati postupcima koji bi ovakve situacije u budućnosti spriječili. Do tada, o onečišćavanju rijeka i dalje će se govoriti samo kao o iznenadnim ekološkim incidentima.

federalna.ba

Arcelormital-zagađenje