Nastavljen generalni štrajk zdravstvenih radnika HNK
(Izvor: federalna.ba/Sanel Kajan)

Nastavljen generalni štrajk zdravstvenih radnika HNK

Nastavljen je generalni štrajk sindikata zdravstvenih radnika na području Hercegovačko-neretvanskog kantona. Nekoliko njih je provelo i noć u šatorima postavljenim ispred zgrade kantonalne Vlade. Jedini zahtjev Sindikata zdravstvenih radnika HNK je da s Vladom potpišu kolektivni ugovor o pravima i obavezama zaposlenika i poslodavaca u oblasti zdravstva.

Predstavnici sindikata mjesecima pokušavaju ostvariti kontakt s Vladom HNK kako bi se krenulo u pregovore o potpisivanju kolektivnog Ugovora. No, bez uspjeha. Za to, sindikati odgovornim smatraju kantonalnog premijera, te ministre zdravstva i finansija. 

„Naše je da se borimo. I mi ćemo u tome ustrajati, a oni ako imaju savjesti i srca će nas pozvati. Sve vrijeme prozivaju Sindikat da se potpiše protokol. Mi ga potpišemo, oni ga ne poštuju. Često govore da nam je mjesto za pregovaračkim stolom, a za taj stol nismo stigli, niti su nas pozvali. Mi ovim putem njih javno pozivamo, i ministra Opsenicu i ministra Faladžića da ovdje dođu“, kaže Ivica Anić, predsjednik Sindikata Kliničke bolnice Mostar.

Sindikati su najavili i rigorozne mjere, štrajk glađu, kao i okupljanje, osim pred zgradom Vlade i pred kantonalnom Skupštinom.  

„Ovi pitanje je predugo vremenski otvoreno. Nije Vlada HNK, ni Hercegovačko- neretvanski kanton jedini poslodavac. Ako gledamo mrežu i strukturu zdravstvenih ustanova vidimo da neke od njih osniva općina, neke grad, neke su u vlasništvu ovog kantona, a neke, poput Kliničke bolnice Mostar, u suvlasništvu s nekim drugim kantonima. To je pitanje pravno vrlo zamršeno. Treba ga hitno riješiti i pronaći kompromisno rješenje“, govori Tomislav Martinović (HDZ BiH), zamjenik predsjednika Skupštine HNK.

„Situacija u sistemu zdravstva u ovom kantonu već više od godinu dana ne funkcionira, a najveću cijenu plaćaju obični građani. Trebamo prisiliti resornog ministra i premijera da sjednu s predstavnicima sindikata, ne miješajući se u rad sindikata“ kaže Slaven Raguž (HRS), zastupnik u Skupštini HNK.

Ranije su iz Ministarstva zdravstva optužili sindikate da nisu reprezentativni, te su tražili promjenu članova pregovaračkih timova. Kantonalni premijer, kao ni ministar zdravstva, ponovo nisu željeli dati odgovore vezane za štrajk zdravstvenih radnika HNK koji se nastavlja do daljnjeg.

federalna.ba/Sanel Kajan

HNK štrajk zdravstveni radnici