videoprilog Adle Dizdar-Hodžić

„Naše društvo“ 31 mjesec čeka odgovor Tužilaštva HNK-a

Kada su u januaru 2019. podnijeli prijave protiv 5 osoba zbog sumnje da su zloupotrijebile položaj, te izvršile krivično djelo nesavjestan rad u službi, aktivistima mreže Naše društvo iz Mostara nije palo na pamet da 31 mjesec poslije iz Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona neće biti konkretnog odgovora o slučaju.

Podsjetimo, krivične prijave podnijete su protiv tadašnjeg gradonačelnika Mostara Ljube Bešlića i načelnika pojedinih odjela u Gradskoj upravi Izeta Šahovića, Omera Pajića i Stjepana Šaravanje, te direktora Javnog preduzeća Komunalno Esada Pobrića.

Za mrežu Naše društvo i danas je, kao i prije tri godine kad su počeli ukazivati na problem, sve jasno - godinama se, kažu, novac građana Mostara trošio netransparentno i bez kontrole. Utvrdili su to analizirajuži budžete, ugovore i račune koji su se odnosili na zajedničku komunalnu potrošnju.  

„Vrlo se jasno pokazuje način, model kako se novac prelijevao preko javnih preduzeća dalje prema drugim javnim preduzećima, od javnih preduzeća prema pojedincima, pa onda i prema nekim drugim organizacijama“, navodi Husein Oručević, član mreže Naše društvo.

No, iz Tužilaštva do danas bez konkretne reakcije. Sve što su, kao i mi uostalom, uspjeli saznati jeste da se i dalje provode istražne radnje.

„30 mjeseci nakon što smo odnijeli 2 i po kilograma dokaza je zaista neshvatljivo, opravdanja nema. Pogotovo nema opravdanja kad tužilac kaže nema vremena da se time bavi“, kaže Marin Bago, član mreže Naše društvo.

Za one koji prate rad bh. pravosuđa - ništa neuobičajeno. Dugotrajni procesi ustaljena su praksa neefikasnih tužilaštava.

„Svakako naš stav je da bi predmeti koji se odnose na koruptivna krivična djela ili koji se odnose na lica koja obavljaju službene ili odgovorne funkcije trebali imati prioritet, odnosno da ne bi trebalo čekati toliko na tužilačke odluke“, ističe Uglješa Vuković, rukovodilac Odjela za analize i javne politike Transparency Internationala BiH.

Sudski postupci u predmetima korupcije suviše dugo traju. Tako se građane odvraća od prijavljivanja korupcije uopće, a onima u službi ostavlja dovoljno prostora za manevar. To je, tvrde aktivisti mreže Naše društvo, slučaj s Mostarom, u čijem se ovogodišnjem budžetu iznos novca za komunalu nije mnogo mijenjao u odnosu na sporne godine.

„Mi imamo u Mostaru i ove godine za komunalne djelatnosti ukupno, za ZKP i individualnu, oko 17 miliona maraka. Da je Tužilaštvo reagiralo, ne bi se taj novac potrošio ovako“, dodaje Bago.

federalna.ba

Mostar Tužilaštvo HNK Tužilteljstvo HNK