videoprilog Adise Smailagić (Dnevnik 2)

Nakon uvođenja eura u Hrvatskoj porasle cijene

Nakon uvođenja eura u Hrvatskoj, cijene roba, ali i usluga su porasle. Građani negoduju. Hrvatska vlada poručuje – cijene vratiti na nivo od 31. decembra. U protivnom, poručuju iz Vlade, država će intervenisati.

Peti dan nakon uvođenja eura kao službene valute, Hrvati se još privikavaju. Međutim, dogodilo se ono čega su se mnogi bojali. Povišene su cijene brojnih artikala, ali i usluga.

Najviše prigovora građani imaju na cijene u ugostiteljskim objektima, te uslužnim djelatnostima. Brojne nepravilnosti prijavljuju potrošačkim udruženjima.

"Mislim da se ostvaruje najlošiji scenarij koji smo mogli zamisliti. Sve ono o čemu pričamo i u javnosti i kroz naše programe - ništa se ne primjenjuje. Imamo situaciju gdje kad odete u frizerski salon, muško šišanje koje je bilo 35 kuna sad je 6 eura. To nije poskupljenje to je klasično zaokruživanje, koje nije dozvoljeno", kazala je Tanja Popović Filipović, predsjednica Centra za edukaciju i informiranje potrošača.

Uz osudu neopravdanog podizanja cijena, hrvatska vlada je donijela zaključak kojim se svi pravni subjekti obavezuju da cijene vrate na nivo posljednjeg dana prošle godine. U suprotnom, država će, navode, snažno intervenirati. Sve državne institucije i tijela obavezne su ići u kontinuirane i pojačane kontrole.

"Država ovo neće odgledati bez reakcije, a svi koji misle da mogu u ovoj situaciji od jedne izrazito pozitivne i korisne stvari svojom neodgovornom poslovnom politikom baciti sjenu ili naštetiti strateškom uspjehu države, vlade, društva i svih nas, u tome neće uspjeti", poručio je premijer Hrvatske Andrej Plenković.

Na neopravdano povećanje cijena reagirali su i iz hrvatske opozicije. Vlada je, kažu, kriva za ovo što se događa jer nije djelovala na vrijeme.

"Vlada je prepustila formiranje cijena nakon prelaska na euro tržištu i bankama. To je isto kao da ostavite kokošinjac lisici da ga čuva. Da sam zločest rekao bih da to nekom odgovara, ali to neću reći. Očito je da je previše toga prepušteno slučaju", kazao je potpredsjednik SDP-a Domagoj Hajduković.

"Kada govorimo o krivnji zbog rasta cijena, zbog uvođenja eura, jasno je tko je odgovoran - Andrej Plenković", ocijenio je Nikola Grmoja, zastupnik Mosta u Saboru Hrvatske.

Analitičari upozoravaju da je euro u Hrvatskoj uveden u vrijeme rekordne inflacije, te napominju da su u svim državama koje su uvele euro cijene rasle, ali, ističu, neznatno.

federalna.ba

Hrvatska evro cijene