Nakon Tajana, pod zaštitom i Zvijezda, u planu su Mokra megara i Matinski vis
Osim kulturno-historijskih bogatstava, Bosna i Hercegovina obiluje i prirodnim resursima, koji nisu zaštićeni. Do sada je bilo zaštićeno tek oko tri posto iako se naša zemlja obavezala da će do 2020. godine zaštiti najmanje 17 posto svoje teritorije. Zaslugom prije svega ekoloških aktivista, ali i vlasti koje su spremne da rade na tome, taj procenat je sada uvećan. Pored Parka prirode Tajan, u Zeničko-dobojskom kantonu pod zaštitu je stavljeno i područje planine Zvijezda.
Planina Zvijezda je oduvijek bila područje izuzetne ljepote prirode, pejzaža i prirodnih bogatstava - šume, vode, flore i faune, te zraka visokog kvaliteta sa zdravstvenog stajališta. To područje sada je proglašeno zaštićenim.
“Puno se koristi to ‘zabranjuje se’. Ja bih to formulisao da se dozvoljava korištenje uz određena pravila. To je nešto, najkraće rečeno, šta podrazumijeva zašitćeno područje prirode”, kazao je Elvedin Šabanović, član UG Fojničani Maglaj i Mreže za zaštitu prirode u BiH.
Na zaštitu ovog područja, od prvobitne ideje, čekalo se više decenija. Proces je posljednjih godina intenziviran, a preduslov za zaštitu bila je i izrada planskih dokumenata.
“Ono što je najvažnije je da je obuhvat planine Zvijezde ucrtan u granice Prostornog plana Općine Vareš i najvažniji razvojni dokument Vareša. Što se tiče tog pravnog aspekta, svu smo priču zaokružili”, istaknula je Erna Čizmić, stručna savjetnica u Zavodu za urbanizam ZDK-a.
Osim zaštite kulturno-historijskih spomenika, kao što su nekropole stećaka na lokalitetima Studenac i Vidak, te oćevijskih kovačnica, koji su proglašeni nacionalnim spomenicima kulture, od nekontrolisane sječe bit će zaštićene i velike površine šuma. Ovim područjem upravljat će Šumsko-privredno društvo ZDK-a.
“Kako će se ovo reflektirati na Šumsko-privredno društvo, tek ćemo vidjeti u budućnosti. Nadamo se da će planom upravljanja biti određene smjernice na koji način će se tim područjem i gazdovati”, izjavio je Jasminko Kapić, zastupnik SDP-a u Skupštini ZDK-a.
Zaštita ovog područja ujedno predstavlja i značajan korak u zaštiti prirodnih vrijednosti u ovom kantonu jer je riječ o prvom proglašenju zaštićenog područja prirode nakon 17 godina, odnosno od 2008. godine, kada je Tajan dobio status spomenika prirode.
“Nakon 1,5 posto, koliko smo imali sa Tajanom kao spomenikom prirode, ovih novih 70-ak kvadratnih kilometara na planini Zvijezda sigurno ide u tom pravcu pogotovo ako znamo da su u ovom trenutku već u pripremi naučne i stručne podloge za neka potencijalna područja”, dodao je Šabanović
Povećavanje površina prirodnih bogatstava koje su pod posebnom zaštitom jedan je od ključnih ciljeva ekoloških udruženja, a već u narednom periodu pod zaštitu bi trebali biti stavljeni pećinski kompleksi Mokra megara kod Maglaja, te lokalitet Matinskog visa kod Žepča.
federalna.ba