Nakon masovne imunizacije normalizovan život u Izraelu
(Izvor: AA)

Nakon masovne imunizacije normalizovan život u Izraelu

Ministarstvo zdravstva Izraela saopćilo je da je prvu dozu vakcine protiv koronavirusa primilo 5.356.000 osoba, a da je drugu dozu vakcine primilo njih 4.984.000.

Izrael je tako vakcinisao 81 posto populacije starije od 16 godina, a korištena je vakcina Pfizer-BioNTech. Poboljšanjem epidemiološke situacije, vlasti Izraela su od 21. februara počele ublažavati restriktivne mjere borbe protiv širenja koronavirusa.

Od marta su u Izraelu otvoreni i restorani i drugi ugostiteljski objekti, a postepeno su i učenici počeli da se vraćaju u školske klupe.

Od 18. aprila je u Izraelu ukinuta i obaveza nošenja zaštitnih maski na otvorenim javnim mjestima, a sve obrazovne ustanove su počele s redovnom nastavom kakva je bila i prije pandemije COVID-19.

Nošenje maski u zatvorenim prostorima i dalje je obavezno u, ali prizori iz Tel Aviva i drugih izraelskih gradova pokazatelj su da je vakcinacijom moguće pobijediti pandemiju COVID-19 i da je normalizacija života moguća.

Izraelci se raduju ukidanju obaveznog nošenja maski na otvorenom i uživaju u šetnjama, sunčanju na plažama ili ispijanju omiljenih napitaka u ugostiteljskim objektima.

Pozdravi rukovanjem ili srdačnim zagrljajima su ponovo postali normalni prizori na izraelskim ulicama, ali je značajan broj Izraelaca koji i dalje nose zaštitne maske na ulicama.

Bolja epidemiološka slika, manja nezaposlenost 

Normalizacija života i obnavljanje privrednih aktivnosti u Izraelu je rezultiralo i smanjenjem broja nezaposlenih. Početkom godine je stopa nezaposlenosti premašivala 18 posto, a danas je pala ispod 15 posto i ima trend daljeg pada.

Vlasnik jednog od restorana u Tel Avivu Shlomy Salamon za AA je kazao kako je tokom restriktivnih mjera i djelomičnih karantina do februara u njegovom objektu radilo pet ili šest ljudi, a kako je danas broj zaposlenih povećao na 50.

"Situacija se poprilično poboljšala u svakom pogledu. Sretni smo što ponovo radimo. Kao poslodavac imam problem u pronalasku novih radnika, jer su ljudi umorni od jednoipogodišnje borbe protiv pandemije. Prije pandemije smo imali oko stotinu radnika, a sad nas je tu 50. Polako se vraćamo na normalno poslovanje i nadamo se da nam virus više neće stvarati probleme“, kazao je Salamon.

Zanemarivanje Palestinaca

U jeku ekspresne vakcinacije vlastitog stanovništva, Izrael zanemaruje Palestince koji žive pod njegovom opsadom i okupacijom.
Uprkos kritikama i pozivima međunarodne zajednice na solidarnost, Izrael nije osigurao vakcine za palestinske stanovnike okupirane Zapadne obale i blokirane Gaze.

Izraelska vlada je palestinskom Ministarstvu obećala svega 5.000 doza vakcina protiv koronavirusa, a isporučila je 2.000. Izraelske vlasti su vakcinisale oko 100.000 Palestinaca iz okupirane Zapadne obale, ali riječ je o osobama koje rade u Izraelu ili u ilegalno izgrađenim jevrejskim naseljima.

federalna.ba/AA

Izrael normalizacija života