Nakon Ljevaonice, na red došlo i iznajmljivanje pogona Anoda

Nakon što je iznajmljeno postrojenje Ljevaonice u sklopu nekadašnje tvornice Aluminij, sada je na red došao i pogon Anoda. Naime, Skupština poduzeća Aluminij d.d. Mostar usvojila je odluku o zaključenju ugovora s tvrtkom Aluminij industrija o zakupu. Za to vrijeme iz Elektroprivrede HZHB, koja je bila najveći opskrbljivač Aluminija, demantiraju informaciju da su Aluminiju oprostili milijunska dugovanja. Doznajemo i da je Vlada FBiH produžila proces financijske konsolidacije koji je trebao biti završen do kraja ove godine. 

Stečajni postupak u nekadašnjoj tvornici Aluminij, izgleda, nikada službeno nije bio opcija. Ulaskom u proces financijske konsolidacije onemogućeno je Elektroprivredi HZHB, kao najvećem Aluminijevom vjerovniku, da naplati svoja potraživanja. 

„Postupak će sukladno zaključku ili odluci Vlade Federacije trajati do konca 2023. godine. Elektroprivreda HZHB nije niti zakonski može otpisati potraživanja kupcu Aluminij d.d. Mostar“, ističe Marija Buntić, glasnogovornica Elektroprivrede HZHB.

Buntić podsjeća na dug od 295 milijuna maraka budući da je Elektroprivreda HZHB do sredine 2019. godine opskrbljivala Aluminij električnom energijom. Tada su se i kreditno zadužili kod komercijalnih banaka jer su morali kupovati električnu energiju za Aluminij. Vlada FBiH ovoga puta ima nove nejasnoće.

„Vlada Federacije je zaprimila dokumentaciju od privrednog društva Elektroprivrede HZHB, mi smo taj izvještaj analizirali i radi se o sredstvima koja su oni financijski pozicionirali na sumnjiva i sporna potraživanja. Mi smo dodatno tražili određene informacije od Elektroprivrede HZHB, očekujemo brzi odgovor“, kazao je ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Nermin Džindić (SBB).

Na brzi odgovor nismo dugo čekali. Buntić pojašnjava da je došlo do nerazumijevanja pri postupku knjiženja i to zbog različitih revizorskih mišljenja: „Takve upute smo dobili iz Ureda za reviziju Federacije BiH koji je, kad se referiramo na 2015. godinu, kontradiktoran sam sebi. Mi smo otvoreni za sve revizije, svi involvirani. Znači, nama je većinski vlasnik Vlada FBiH i Vlada, odnosno ministarstvo može angažirati treću revizorsku kuću. Mi smo otvoreni i obvezni dostaviti sve podatke koje budu od nas tražili“.

A oni koji nisu otvoreni su svakako novi poslodavci kojima je omogućen najam Ljevaonice, a sada i Anoda. Iako nijemi na novinarske upite, marketinški su veoma kreativni, o čemu svjedoče i postavljeni jumbo plakati. 

„Dva puta su se pojavili - o čestitanju polaska u novu školsku godinu i ravnopravnosti spolova. Kada je u pitanju njihovo djelovanje, mi nemamo informacije ni kao delegati ni kao građani Mostara radi li se tu o ozbiljnim projektima koji pokušavaju da stvarno revitaliziraju pogone Aluminija ili se radi o kampanji koja praktično treba da uguši potrebu da istrajemo u činjenici da utvrdimo tko je odgovoran da je Aluminij danas praktično mrtav“, navodi delegat u Parlamentu FBiH Aner Žuljević (SDP). 

Nezadovoljni su i mali dioničari, koji, kao i Vlada FBiH, imaju 44% udjela u tvornici. Na Skupštini su bili protiv najma pogona Anoda. 

„Kod svih relevantnih predstavnika ćemo prezentirati dokumentaciju kako i na koji način su pokradeni dioničari - netko se tu debelo opario. Vlada je dozvolila, Aluminij d.d koji je vrijedan 500 milijuna maraka da ga da nekome tko ima kapital 5.000 maraka, to je nonsens“, govori Zlatko Topić, mali dioničar.

U Vladi kažu da su svi uvjeti iz prvog ugovora o najmu Ljevaonice ispunjeni, te da je to razlog nastavak suradnje s Aluminij industrijom.

Podsjećamo, pred Općinskim sudom u Mostaru se vodi postupak protiv bivšeg direktora Aluminija Ive Bradvice, što je prva optužnica podignuta u ovom predmetu. Tužiteljstvo je formiralo i 6 predmeta protiv 6 odgovornih rukovodećih osoba. 

federalna.ba

Ljevanodica Anod