Najveći ledeni brijeg na satelitskim snimcima izgleda kao otok

Najveći ledeni brijeg na satelitskim snimcima izgleda kao otok

Jeziva "bijela mrlja" koju je  kako pluta južnim Atlantikom snimio satelit NOAA,  identificirana je kao najveća santa leda na svijetu.

NOAA Satelitska i informativna služba objavila je u utorak time-lapse snimku, pokazujući kako se ogroman komad leda nalazi na oko 130 milja od udaljenog otoka Južne Georgije, gdje stručnjaci strahuju da bi se "mogao nasukati u plitkim obalnim vodama".

Poznat kao A-68A, ledena santa bila je otprilike veličine Delawarea kada se u julu 2017. godine odlomila od ledene plohe Larsen-C na Antarktiku, podaci su NASA-inog opservatorija za Zemlju. Sada je dug 150 km i širok 48 km, što je otprilike iste veličine kao i otok Južna Georgija (166 km širine i 36,8 km dužine), kaže NASA.

"Više od tri godine kasnije, još uvijek se smatra najvećim ledenim brijegom, uprkos tome što se smanjio u veličini", izvijestio je NOAA u utorak.

“Lokalna vlada Južne Georgije pazi na njegovu putanju, jer postoji šansa da se nasuka u plitkim obalnim vodama. Ako se zaglavi u blizini otoka, santa leda može potencijalno naštetiti lokalnim ekosistemima i divljini. "

Ledena santa upravo je to učinila 1998. godine i stvorila pustoš blokirajući pingvine i tuljane od njihovih mjesta na kojima su se hranili, kaže NOAA. "Mnogo je pilića i mladunaca tuljana izginulo tokom dugog putovanja kako bi ga zaobišli", izviješteno je.

Otok Južna Georgia britanski je teritorij u južnom Atlantiku, a avionske britanske izviđačke snage izvijestile su 4. decembra da ledena santa ostaje "na svom putu prema otoku".

Ledena santa, ovih gabarita obično se pozorno nadgleda, uglavnom radi kruzera - ali globalna je pandemija zaustavila tu industriju, tvrde britanski dužnosnici. Dodatak izazovima: A-68A je toliko velik, da je zračna oprema za promatranje otkrila da je "nemoguće u cijelosti snimiti jedan jedini snimak", izvijestili su britanski dužnosnici.

NOAA-in geostacionarni satelit Goes East ima jedinstvenu prednost, snimajući slike s "orbitalnog položaja 35.200 km iznad površine Zemlje". Satelit je pratio santu leda tri sedmice, od 17. novembra do 7. decembra, koristeći "slike visoke rezolucije", naveli su iz NOAA.

federalna.ba/Miami Herald