Nacrt zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije na sjednici Skupštine KS

Nacrt zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije na sjednici Skupštine KS

Prijedlog izmjena Zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosioca javnih funkcija i Nacrt zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije, bit će razmatrani na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo koja je zakazana za danas, 15. marta.

Ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo Darja Softić Kadenić kazala je za Fenu da je Prijedlog izmjena Zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosioca javnih funkcija inicirao Ured za borbu protiv korupcije KS, koje je centralno tijelo nadležno za implementaciju tog zakona.

Radi se, dodala je, o poboljšanjima tehničke prirode u cilju otklanjanja propusta i nedostataka prvobitnog teksta tog zakona.

- Postoji potreba da se određene odredbe preciziraju. Uvodi se mogućnost digitalnog popunjavanja obrazca u cilju smanjenja mogućnosti greške. Također se implementira i mišljenje Ustavnog suda FBiH o tom zakonu - istakla je.

Ministrica je naglasila da se sužava broj osoba koje su dužne podnositi prijavu osim nosilaca javnih funkcija i njihov bliskih srodnika, odnosno da se ukida za tzv. povezane osobe, jer je bilo nedovoljno precizno određeno ko spada u taj krug.

Govoreći o Nacrtu zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije, kazala je da je to propis kojim se nastoji upotpuniti antikoruptivni pravni okvir u KS.

Pojasnila je da se nacrt sastoji od tri osnovna segmenta, regulisanje sukoba interesa, zatim regulisanje zaštite prijavljivača – zviždača te mehanizmi jačanja integriteta institucija.

- Prva dva segmenata smo odlučili regulisati na nivou KS, iz razloga što su unatoč dugogodišnjem nastojanju i pritiscima međunarodne zajednice, izostali rezultati na višim nivoima vlasti - istakla je Softić Kadenić.

Tvrdi da je to jedan od ključnih oblasti te da su iz tog razloga odlučili da KS napravi iskorak.

Pojasnila je da se predmetnim zakonom utvrđuju obaveze nosiocima javnih funkcija u vršenju javnih funkcija, pravila o prevenciji, utvrđivanju i odlučivanju o sukobu interesa u vršenju javnih funkcija, zaštita lica koja prijavljuju korupciju, jačanje integriteta institucija i njihovih zaposlenika, ograničenja i odgovornosti u vršenju javnih funkcija, kao i druga pitanja od značaja za prevenciju, suzbijanje i borbu protiv korupcije u Kantonu Sarajevo.

Zakonom se osigurava zabrana vršenja nespojivih javnih funkcija, prevencija sukoba interesa i koruptivnog djelovanja u vršenju javne funkcije, zaštita integriteta javne funkcije, zaštita osoba koja u dobroj vjeri prijavljuju korupciju u institucijama i jačanje organa koji imaju nadležnosti u oblasti prevencije, suzbijanja i borbe protiv korupcije u Kantonu Sarajevo.

Na dnevnom redu bit će razmatran i Nacrt izmjena Zakona o turizmu, jer se u praksi pojavila potreba za novim izmjenama u cilju poboljšanja određenih odredbi važećeg zakona o turizmu.

Između ostalog, izmjena se odnosi na to da podnosioci zahtjeva za izdavanje licence za organiziranje turističkog putovanja uz zahtjev nisu obavezni da opće uslove putovanja ovjere kod strukovnog Udruženja turističkih agencija u Bosni i Hercegovini (UTA BIH), a niti da prilože dokaz o članstvu u strukovnom udruženju UTA BIH, jer u pravilu članstvo u bilo kojem udruženju treba da bude dobrovoljno.

- Produžava se rok za izdavanje licenci sa 15 na 30 dana, a rok važenja izdate licence produžava se sa tri na pet godina - navodi se u Prijedlogu.

Zakonom se također redefiniraju ciljevi, djelatnost i zadaci Turističke zajednice Kantona Sarajevo, u smislu preciznijeg uređenja materije i usklađivanja sa praksom drugih zemalja. Također, smanjen je broj organa Turističke zajednice sa pet na tri organa, jer prema važećem zakonu Turistička zajednica ima organe - Skupštinu, Nadzorni odbor, Turističko vijeće, predsjednika i ured za podršku turizmu. Izmjenama se ukida Nadzorni odbor i Ured za podršku turizmu koji nikada nije ni osnovan.

Između ostalog, bit će razmatrani prijedlozi odluka o davanju saglasnosti na programe rada Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Javne ustanove Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, Kantonalne javne ustanove Dom za djecu bez roditeljskog staranja, Javne ustanove Narodno pozorište, Sarajevska filharmonija, Pozorište mladih Sarajevo, Kamerni teatar ‘55, Sarajevski ratni teatar - SARTR, Međunarodni teatarski festival - Scena MESS, Muzej Sarajeva, Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa, Historijski arhiv, Biblioteka Sarajeva, Muzej “Alija Izetbegović”, Bosanski kulturni centar te Collegium artisticum.

federalna.ba/Fena

Skupština KS Nacrt zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije