Na sceni NP Tuzla „Pedagogija otpora Branka Ćopića“
(Izvor: NP Tuzla)

Na sceni NP Tuzla „Pedagogija otpora Branka Ćopića“

Na sceni Narodnog pozorišta Tuzla, večeras 18. 05. u 19 i 30. biće  upriličena predstava „Pedagogija otpora Branka Ćopića“ , autora i reditelja Zlatka Pakovića.

Predstava je rađena u koprodukciji Centra OMAHA iz Cazina, Kulturnog centra Bihać, Kulturnog centra Novi Pazar i Narodnog pozorišta Tuzla. Svoju  praizvedbu doživjela u junu prošle  godine, a nastala je kao  inicijalna predstava novouspostavljene Pozorišne scene Krajine u Bihaću. Ujedno, ovo je prva predstava koja je u potpunosti producirana na području Unsko-sanskog kantona u posljednjih trideset godina.

Glumački ansambl: Elvis Jahić, Adnan Omerović, Erna Begatović, Siniša Udovičić, Mirza Salihović. Muziku potpisuje  kompozitor Jasmin Hadžisadiković.

Prema riječima autora i reditelja Pakovića, „Pedagogija otpora Branka Ćopića“ se bazira na umjetnosti i vještini glume, lišena je svega suvišnog, kako bi tema otpora došla do najdubljeg svog izraza. Predstava ističe nadljudsku potrebu čovjeka da kaže „da“ kada treba, odnosno „ne“, kada nešto nije istinito. Priča je to o našoj savremenosti, a Branko Ćopić se ukazao kao čovjek koji nam se obraća iz budućnosti.

Predstava je sklopljena od devet scena, kroz koje se propituju odnosi i sukobi autoriteta i poslušnika, položaj boraca iz nedavnog rata, mjesto i uloga žene u društvu danas, prijetnje ISIL-ovaca svakome koji ne misli isto kao oni, migranti u potrazi za novim domom, a svaka scena vijerno dočarava stvarnost u kojoj živimo.

Sukob autoriteta i poslušnika, uskogrudnost malih moćnika u sredinama gdje sve od njih ovisi, ispraznost i podlost sadržaja nekih društvenih mreža na kojima je, naravno anonimno, moguće sve izreći i svakoga ocrniti bez ikakvih posljedica, položaj boraca iz nedavnog rata, mjesto i uloga žene u društvu danas, prijetnje Isilovaca svakome koji ne misli isto kao oni, migranti u potrazi za novim domom – neke su od tih scenskih slika u kojima nije teško prepoznati trenutke stvarnosti u kojoj živimo.

„Jesi li vidio čovjeka da ne vara? / Jesi li vidio čovjeka da sebe ne vara? / Možemo, dakle, reći: / Čovjek je biće koje vara… / Šta treba činiti da čovjek nauči govoriti istinu? / Šta treba činiti da čovjek zavoli govoriti istinu? / To je pedagogija otpora. / Ima onih koji su je životom potvrdili.“ - to su prve riječi koje se čuju sa scene na kojoj se  izvodi autorski projekt beogradskog pisca i redatelja Zlatka Pakovića „Pedagogija otpora Branka Ćopića“.

"Ova nas pitanja  uvode ravno u „samo srce tame“ ovog pozorišnog čina, otkrivaju njegovu srž i bit. Ovdje će se, jasno je na samom početku, govoriti o istini i laži na našoj društvenoj sceni, a kroz prizmu djela i života čovjeka koji se s onim što se tih osamdesetih godina prošloga stoljeća događa u društvu, za koje se iskreno borio, nije mogao pomiriti. Naime, kako to i u programskoj knjižici predstave navodi Zlatko Paković, Branko Ćopić (1915. – 1984.), revolucionar, partizan, romanopisac, pripovjedač, pjesnik i jedan od najpopularnijih i najboljih pisaca za djecu, diplomirani pedagog, čitavim svojim životom i djelom svjedočio je i živio tu pedagogiju otpora: kao prvoborac u partizanskoj vojsci, kao satiričar društvenih anomalija, kao netko tko se bezrezervno suprotstavlja nadirućim pobornicima četništva, ustaštva i rigidnog nacionalizma, ali i besprizornim zagovornicima surovog kapitalizma, sile i moći što proizlazi iz besramnog gomilanja privatnog kapitala zahvaljujući grabeži i krađi na koju nitko u društvu ne reagira" - kazao je pozorišni kritičar Mladen Bičanić.

Narodno pozorište Tuzla je već ranije imalo uspješnu saradnju sa rediteljem  Pakovićem, na produkcijama predstava „Crkva Bosanska“, za koju Paković potpisuje scenarij i režiju, te produkciju predstave „Hamlet“, autora Williama Shakespearea.

federalna.ba

 

pozorišna predstava