videoprilog Željke Mihaljević (Federacija danas)

Na Kupreškoj visoravni održana međunarodna konferencija „Forestry Kupres“

Hercegbosanske šume i Hrvatski drvni klaster na Kupreškoj visoravni su organizovali međunarodnu konferenciju „Forestry Kupres“. Okupila je više od 150 sudionika, a među njima je bio veliki broj stručnjaka iz područja šumarstva i drvoprerađivačkog sektora. Budući da je BiH dobila kandidacijski status, i same teme konferencije su, među ostalim, bile usmjerene na ubrzavanje procesa ulaska BiH u euro-atlantske integracije, te predstavljanje potencijala u oblasti šumarstva i drvoprerađivačkog sektora.

O budućnosti šumarstva i prerade drva u Bosni i Hercegovini, povezivanju na regionalnoj ali i europskoj razini, unapređenju tehnološkog razvoja i primjeni inovacija u gospodarenju šumama i drvoprerađivačkom sektoru govorili su stručnjaci iz BiH i europskih institucija, a potpisan je i ugovor o zajedničkoj suradnji Hrvatskih šuma i ŠGD Hercegbosanske šume Kupres.

„On će unaprijediti izgradnju protupožarnih puteva kod nas jer ćemo mi zajedno aplicirati na međunarodne fondove. Također, zajedno ćemo aplicirati na projekte deminiranja jer imamo puno područja zagađenih minama. Dio naše suradnje odnosi se na ugradnju softvera koji koriste Hrvatske šume“, kazao je Mario Mašić, generalni direktor ŠGD Hercegbosanske šume

Predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić istakao je kako stavljaju na raspolaganje svu tehničku potporu i sve iskustvo s ciljem da se dugoročno, za generacije koje dolaze, zaštiti šumski  resurs, kao podloga za život i civilizaciju na planetu.

Ova tradicionalna konferencija na Kupresu vrlo je značajna i zbog toga što na jedno mjesto dovodi predstavnike i šumarstva i drvne industrije.

Dekan Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Ahmed Lojo izjavio je kako se na konferenciji mogu čuti jako kvalitetne inicijative i problemi koje treba zajednički rješavati.

„Mi kao proizvođači namještaja možemo sada potpisati bilo kakav ugovor sa EU, sa bilo kojom zemljom. Ali mi ga nećemo moći ispoštovati zato što mi na potpisu svome garantujemo za jednu određenu količinu, a mi od naših Šuma i ostalih ne možemo dobiti tu količinu - iako smo potpisali, nećemo je dobiti“, upozorava Ernest Brajković, predsjednik Drvnog klastera Hercegovina.

Marko Pačar drvoprerađivač je iz Tomislavgrada: „Sada će se otvoriti mnogo pristupnih fondova i mislim da će ljudi sa našega područja koji se bave rezanom građom morati krenuti u finalizaciju te rezane građe, da dobijemo finalne proizvode“.

„U našoj regiji, kao i u cijeloj BiH, nema kvalitetne radne snage i priča da bismo mi trebali kretati u neku finalizaciju - mislim da je priča za još koju godinu i da se neće to baš tako jednostavno riješiti“, navodi Ivan Krstanović, drvoprerađivač iz Šujice.

Zahvaljujući ovim konferencijama, Šumsko gospodarsko društvo s Kupresa već je postalo dio Udruženja europskih organizacija koje upravljaju državnim šumama, a tu su i planovi za Kupres.

„Cilj je uključiti Kupres u Europsku udrugu planinskih regija EuroMontana kako bi se ovdje onda mogli implementirati projekti koji se već provode u u Alpama i u drugim planinskim regijama u Europi“, objašnjava Marjan Kavran, predsjednik Hrvatskog drvnog klastera.

A da Kupres ima puno toga da pokaže, sudionici konferencije vidjeli su i za današnjeg studijskog posjeta šumama na Kupreškim vratima i postojećim sportsko-turističkim kompleksima.

federalna.ba

Kupres drvoprerađivači