videoprilog Eme Šećović (Federacija danas)

Na konferenciji predsjednika sudova u BiH o transparentnosti, reorganizaciji, ali i praćenju rada

Konferencija predsjednika sudova u Bosni i Hercegovini detektovala je ogromne probleme u radu pravosuđa. Nekvalitetne optužnice, politički pritisak na pravosuđe, blage kazne ili oslobođajuće presude u drugostepenom postupku. U fokusu je posebno praćenje rada sudova na složenim predmetima korupcije i organizovanog kriminala. Stanjem nije zadovoljan VSTV, ali ni OSCE. 

Postoji veliki broj prvostepenih, osuđujućih presuda koje u drugostepenom postupku prelaze u oslobađajuće. To je, ističe Halil Lagumdžija, signal da unutar pravosuđa postoje ogromni problemi u radu. 

„Nemamo dovoljno dobrih optužnica za ova krivična djela i, što je najvažnije, još uvijek nemamo veliki procenat osuđujućih presuda tamo gdje su optužnice već podignute, na tome treba raditi“, ističe Lagumdžija.

OSCE najviše zabrinjava sporost u rješavanju krivičnih predmeta i nedoslijedna sudska praksa, posebno kada se radi o dokaznom postupku te blaga kaznena politika. Istovremeno, praćenjem sudskih procesa utvrdili su razne manjkavosti krivično-pravnog sistema naše zemlje.

„Sve pravosudne institucije u Bosni i Hercegovini se bore s problemom koji je u vezi s pravilnim i efikasnim postupanjem u složenim predmetima, a što neminovno utječe na stabilnost, sigurnost i napredak u Bosni i Hercegovini. To se posebno, ali ne i isključivo odnosi na predmete korupcije i predmete ratnih zločina“, istakao je šef misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler.

Član VSTV-a Srđan Forca smatra da je zbog očitih slabosti u pravosuđu, potrebno konstantno pratiti i analizirati procenat oslobađajućih i osuđujućih presuda. Zabrinjavajuće je i što je još mali procenat osuđujućih presuda, gdje su optužnice već podignute.

„Ono što je apsolutno tačno je da u pravosuđu postoji višestepenost i da ta nekakva, ako je možemo tako nazvati, improvizacija negdje na nekom od stepena pravosuđa ne znači ništa jer će ta odluka biti izvrgnuta žalbenom postupku, razmatranju druge instance, drugog vijeća i u tom smislu ja sam za to da sve te odluke preispituju i da se praktično sve pravne instance zadovolje“, poručio je Forca.

Krajnji zaključak  OSCE-a je da je političko miješanje u rad pravosuđa veoma zabrinjavajuće. Rješenje problema vide u hitnom provođenju reformi i unaprjeđenju transparentnosti, sistemskoj reformi, odgovornosti i integritetu nosilaca pravosudnih funkcija.

federalna.ba

sudovi OSCE Misija OSCE-a VSTV BiH