Muslimani JAR-a apeliraju za ukidanje prisilne kremacije umrlih od koronavirusa na Šri Lanki
Muslimanske grupe u Južnoafričkoj Republici uputile su apel vlastima te zemlje za intervenciju kako bi se spriječilo da Šri Lanka prisilno kremira muslimane koji umiru od posljedica zaraze koronavirusom, javlja Anadolu Agency (AA).
Novinar AA imao je uvid pismo koje su iz Ujedinjenog vijeća uleme (UUCSA) naslovili na južnoafričku ministricu međunarodnih odnosa i radanje Naledi Pandor.
Apel je podržalo još nekoliko utjecajnih muslimanskih udruženja, uključujući Južnoafričke muslimanske mreže, Udruženje muslimanskih pravnika i AWQAF.
U pismu se navodi da je čin kremiranja mrtvog tijela zabranjen u islamu i da je ponižavajuće i traumatično iskustvo za ožalošćenu obitelj jer su prisiljeni prisustvovati skrnavljenju onoga što muslimani vjeruju da je sveto.
"Bolesnici i starije osobe žive u mučnom strahu i užasavajućom mišlju da će biti kremirani i da će im biti zabranjeni obredi u skladu sa njihovim vjerskim uvjerenjima i praksom", navodi se u pismu.
Šri Lanka je jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja je kremiranje učinila obveznim za ljude koji su umrli ili za koje se sumnja da su umrli od koronavirusa.
Muslimani čine oko deset posto stanovništva u većinski budističkoj državi Šri Lanki. Južnoafričke muslimanske skupine tvrde kako je prema muslimanskoj zajednici na Šri Lanki potrebno pokazati empatiju.
"Bezosjećajna represija i okrutnost koju je šrilanški režim nametnuo manjinskom muslimanskom stanovništvu zahtijeva međunarodnu intervenciju. Prisilne kremacije predstavljaju kršenje osnovnog ljudskog dostojanstva i međunarodnih prava na vjersku slobodu", navodi se u apelu.
Južna Afrika ima jednu od najprogresivnijih vanjskih politika na svijetu utemeljenu na stupovima ljudskih prava, poštivanje pravde i međunarodnog prava. Zemlja je često stajala uz potlačene nacije, uključujući Palestinu, Zapadnu Saharu i zalagala se za ukidanje sankcija između Zimbabvea, Kube i Sudana.
federalna.ba/AA