Muselimović: Pravosudnom sistemu će trebati dobri ljekari i dobri apotekari
Pravna država od ponedjeljka - bukvalno - prvi čovjek Suda BiH uhapšen. Šta će ovo donijeti pravosudnom sistemu u našoj zemlji?
“Ovo je neobična i vrlo teška vijest, ne samo za pravosudni sistem - za cijeli politički estblišment i državu”, ocjenjuje pravni ekspert Josip Muselimović.
Bivši predsjednik Suda BiH Vlado Adamović plaši se da je ovo nastavak narušavanja povjerenja u pravosuđe i njegovog ugleda - kod nas je to, nažalost, kontinuitet koji nikako da se prekine.
A taj kontinutet tanke ili nikakve vladavine prava ostavlja prostor za glasine i široke javne rasprave o borbama klanova, političkim ucjenama, i svemu onom što je tajno, a priča se javno, iza kulisa, ne i pred kamerama. Iz ugla struke, jedno je sigurno.
“Treba ove ljude smatrati nevinim dok ih se u pravosnažnom postupku ne osudi. Ali će biti tragedija još veća ako se državno tužilaštvo upustilo u hapšenje predsjednika najviše pravosudne instance, a da prethodno nije na 100 načina provjerilo ono zbog čega se oni terete”, upozorava Muselimović
Adamović dodaje kako je ovo običan predmet, kao i svaki drugi - i podsjeća na poštovanje presumcije nevinosti.
“U ovakvim situacijama treba vjerovati onima koji imaju uvid u cijeli spis i koji imaju nadležnost, ali i odgovornost da odlučuju. U pogledu javnosti, princip presumpcije nevinosti se uvijek mora naglasiti”, ističe i Arben Murtezić, direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBiH.
Dok istražni i pravosudni organi ne završe posao, ostaje pitanje kako osigurati kontinutet rada najviše pravosudne instance u svjetlu hapšenja njenog predsjednika.
“Ne može se relativizirati značaj ovoga što se desilo, ali naš sistem je stabilniji nego što se misli”, poručuje Murtezić.
Predmet je značajan, pa i ne čudi tajnost. Informacije na kapaljku, istraga vođena isključivo, u Tužilaštvu BiH. OSA pomogla, ali informacije o hapšenju - barem tako tvrdi glavni tužitelj, dobila samo sat prije akcije. Zato je o akciji, očito je, mnogo više znao državni ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić. U domenu funkcije ili, ipak, ne?
“Ovo je dokaz da nema nedodirljivih”, kazao je ministar Nešić (DNS).
Muselimović smatra da je nedopustiva činjenica da se u tom pravcu izjasnjava osoba na takvoj pozicija
Nedopustivo, do te mjere, da je u jednom momentu ministar Nešić medijima javio netačne i neprovjerene informacije, poput one da je privedena advokatica Senka Nožica.
“On je država, on je ministar sigurnosti. Kad ministar sigurnosti plasira takve informacije, onda to najbolje govori i o ministarstvu i o njemu i o državi”, kaže Nožica.
I opet, na kraju priče, vraćamo se na državu, po potrebi. Kako je konzumiraju predstavnici iz RS-a. Nema nedodirljivih, kaže Nešić, nakon akcije državnih pravosudnih organa, koje danima i mjesecima negiraju i proglašavaju političkim, antiustavnim - posebno u predmetu koji se vodi protiv Milorada Dodika. Je li Nešićevo pravilo nedodirljivih važi za sve? Ili, ipak, ima izuzetaka. Država po zakonu ili po potrebi - jedno je sigurno.
“Naš pravosudni sistem je na teškoj stranputici i trebat će dobri ljekari i dobri apotekari da to postave onako kako je bilo nekada”, zaključuje Muselimović
federalna.ba