MUP HNK-a: Unatoč nedostatku ljudstva, policija radi odličan posao

U Mostaru je održana pres-konferencija Ministarstva unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona (MUP HNK) na kojoj je istaknuto kako je situacija na području kantona i Grada Mostara zadovoljavajuća i dobra, da policija i u nedostatku ljudstva više nego dobro odrađuje svoj posao, a da je „slučaj Baćevići“ koji je posebno podigao prašinu posljednjih dana, u potpunosti riješen.

Prvi se obratio načelnik Policijske uprave Mostar Dario Bilušić, koji je nabrojao nekoliko incidenata koji su se dogodili u proteklih mjesec dana.

- Prvi događaj koji se dogodio je bio napad u Opinama, gdje je osam napadača napalo pet osoba, u ovom trenutku nemamo osumnjičene i istraga je u tijeku. Drugi je bio događaj u Fejićevoj ulici, kada su četiri osobe napale četiri navijača Boteva iz Bugarske te im otuđili dresove. Počinitelji su brzo pronađeni i prekršajno su sankcionirani. Što se tiče Baćevića, PS Mostar Jug dobila prijavu 23. kolovoza da je izvršen fizički napad na jednu maloljetnu osobu. Utvrđeno je i da su par dana prije toga lijepljeni neki transparenti po mjestu što je uznemirilo stanovnike, a to nam nije bilo prijavljeno. Tom prilikom je jedna maloljetna osoba, 2006. godište, napala drugu maloljetnu osobu koja je isto godište, a oni se inače poznaju od ranije. Napadač će biti prekršajno sankcioniran, a osobe koje su lijepile te transparente su identificirane i isto će biti prekršajno sankcionirane – izjavio je Bilušić.

Osvrnuo se i na događaje u Malom Polju i na Lučkom mostu.

- Nakon toga, u Malom Polju se dogodio napad na maloljetnika (2010) od strane četiri ili pet osoba, udarili su ga u predjelu ruke i skinuli mu majicu s oznakom Veleža. On je zadobio povrede i policija radi na rasvjetljavanju događaja. Zadnji događaj bio je 27. kolovoza na području Lučkog mosta, kada su se dva vozila zaustavila na mostu i tom prilikom je, po navodima, iz tih vozila izašlo sedam ili osam osoba i fizički napalo dvojicu punoljetnih osoba. Dva počinitelja koja su upravljali vozilima su identificirani, a za ostalima se traga. Mogu istaknuti da od strane oštećenih nismo dobili konkretne podatke da li poznaju osumnjičene – kazao je načelnik PU Mostar.

Nedostatak ljudstva

Bilušić je ukazao na najveći problem s kojim se suočava mostarska policija, a to je nedovoljan broj ljudi.

- PU Mostar ima velik problem što se tiče sistematizacije i broja ljudi. Trenutno radimo ispod 50 posto svoga ljudstva, a PS Mostar Centar koja pokriva najveće područje grada, ima svega 40 posto svoga ljudstva. Krpimo se na sve moguće načine, svaki dan imaju razni događaji i nekada ne možemo sve sami pa tražimo iz drugih uprava i kantona ispomoć. Na sve ovo rečeno, mislim da je situacija u gradu Mostaru sigurna. Ovakvi događaji proizvedu neku negativnu konotaciju na rad policije, ali u većini slučajeva se sve riješi, samo što se treba biti strpljiv jer se preko noći ništa ne može riješiti – smatra Bilušić.

Odgovorio je na pitanje koje je broj policijskih službenika na ulicama Mostara iza 19 sati.

- To ovisi o smjeni, odmorima, bolovanjima, a manje od 15 policajaca pokriva područje Grada Mostara - kazao je Bilušić.

Načelnik Sektora kriminalističke policije Mirza Rožajac istaknuo je kako unatoč nedostatku ljudi policija u HNK-u odlično radi svoj posao.

- Čuli ste kako je složena situacija s ljudstvom, ne samo PU Mostar, nego u čitavom kantonu, rezultati po onom najbitnijem segmentu rada, a to je borba protiv kriminaliteta na području HNK-a u posljednjih godinu dana je skoro pa uduplana i to pokazuju statistike. Što se tiče ljudstva, nosimo se izuzetno dobro u ovoj situaciji. Rezultati rada Uprave policije su više nego izvanredni u okolnostima u kakvim radimo. Čisto sumnjam da postoji kanton u Federaciji, možda samo Sarajevo, da ima bolje rezultate rada po segmentu kriminaliteta od naše – mišljenja je Rožajac.

Kako je kazao, na prostoru HNK-a nije počinjeno nijedno teže kazneno djelo, za razliku od drugih kantona.

- Kada je riječ o situaciji na području kantona, posebno Grada Mostara, istaknuo bih da nisu zabilježeni najteži oblici kaznenih djela poput ubojstava ili silovanja, a svjedoci smo da na području čitave države skoro pa svakodnevno svjedočimo teškim i najtežim oblicima kaznenih djela, a mi takvih slučajeva nemamo. Situacija u HNK-u je zadovoljavajuća – naglasio je Rožajac te dodao kako je najveći broj procesuiranih osoba vezan uz konzumiranje, proizvodnju ili stavljanja u opticaj opojnih droga.

Prepolovio se broj kaznenih djela

Ministar unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona Marijo Marić poručio je kako je situacija na prostoru HNK-a dobra i da to govore statistike i podaci.

- Izdvojio bih samo jedan fragment koji se odnosi na Mostar, ove godine i za isto razdoblje iz prošle godine (misli se na sedmi mjesec). Prošle godine smo u nadležnosti PU Mostar imali 42 kaznena djela, a ove godine imamo 19. Tu se radi o padu od 54,80 posto. S druge strane u ovom izvještajnom razdoblju imamo više kaznenih djela koja su evidentirana operativnim i proaktivnim radom policije na terenu, a ne samo po prijavama građana. Upravo ovi podaci govore puno drugačije od onoga što je trenutno po portalima i u vijestima – naglasio je ministar.

Marić je dodao kako problem stvara nedovoljna spremnost svjedoka da surađuju s policijom.

- Vrlo često imamo nesurađivanje stranaka, posebno oštećenih osoba, do te mjere da se čak ponašaju kao da štite osumnjičene osobe. Oštećeni ponekad odbija dati bilo kakvu izjavu koja potvrđuje neke navode koje smo mi imali na terenu. Ako je bilo očevidaca koji kažu da je došlo do nanošenja ozljeda ili oštećenja tuđe stvari, izravno od oštećenog vrlo često nismo imali suradnju i to usporava proces istrage – upozorio je ministar Marić.

Novinare je zanimalo kakvi su se simboli nalazili na naljepnicama koje su lijepljene po Baćevićima, a za koji su pojedini portali pisali da se radi o fašističkim simbolima.

- Ne kažem da ih nije bilo, ali kao predmet koji može poslužiti u postupku takve naljepnice nisu predane. Bile su neke druge naljepnice, a radi se o naljepnicama koje pokazuju logo navijačke skupine „Ultrasi“ i Hrvatskog vijeća obrane. Način izvještavanja gdje smo u prvoj fazi čitali o plakatima, o transparentima, pa su ilustrativno postavljane neke zastave s fašističkim simbolima velikih dimenzija doveli su do toga da je aktiviran kompletan državni aparat, da smo imali posjet dva državna ministra, da dolaze predstavnici političkih stranaka, vlasti, a vi ste prvi koji ovdje saznaju rezultate istrage ii onoga što se dolje dogodilo – istaknuo je kantonalni ministar unutarnjih poslova.

Strože kazne za prekršitelje Zakona o javnom redu i miru

Osvrnuo se i na izjave ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlida Hurtića, koji je izjavio da počinitelje iz Baćevića „očito netko štiti“ jer je, navodno, jednom od osumnjičenika „na putovnicu odštampano kako je bio u Hrvatskoj“.

- To je bilo jedno od prvih pitanja koje sam jučer postavio kolegi ministru kada je bio kod nas na sastanku. On je rekao kako je to čuo prilikom razgovora s ljudima u Baćevićima i mi ćemo te navode provjeriti. To su neke stvari koje je saznao usputno, koje je netko rekao koga nije znao identificirati imenom i prezimenom. Ono što je zanimljivo, kad su naši policajci bili dolje nisu dobili tu informaciju. Isto tako, neke izjave koje je on prenio, a koje je čuo dolje išle su u smislu nekakvog samovlasnog organiziranja izrevoltiranih osoba. Međutim, u razgovoru s mještanima generalna klima nije takva, mi shvaćamo da svaki građanin može biti ljut ili u strahu, a do toga dolazi čitanjem kojekakvih navoda i apeliram na to da se pazimo predimenzioniranja nekih stvari - poručio je Marić.

Ministar je najavio izmjene i dopune Zakona o javnom redu i miru, koje podrazumijevaju strože kazne za prekršitelje.

- Što se tiče kaznenog zakona mislim da su kazne jako dobre. Ovdje je pitanje kako se sudovi odnose prema pojedinom djelu - kazao je ministar.

Što se tiče manjka policajaca, ministar je podsjetio da je u tijeku natječaj za popunjavanje radnih mjesta, a u planu je još jedan kojim će se zaposliti veći broj.

- Da se takvi natječaji provedu treba nekoliko mjeseci, a imamo tu i varijablu popunjenosti Policijske akademije u Sarajevu ili Agencije za školovanje kadrova ovdje u Mostaru koje jedine mogu provoditi takve programe obuke. Hoće li biti potrebno provoditi neki zahvat u smislu izmjene propisa da nam se omogući kako bi mi sami mogli provoditi taj nastavni plan? Ja bih to volio. Kada sve to riješimo onda ćemo u narednih 10, 15, 20 godina imati sliku Mostara i kantona kakvi su nekada bili, od policije na biciklima, pozorno-patronalne djelatnosti i svega ostalog – zaključio je Marić.

Neodstaje 411 policijskih djelatnika

Ravnatelj Uprave policije MUP-a HNK-a Robert Perić također je govorio o problemu nedostatka policajaca.

- Ne želimo umanjivati značaj događaja iz proteklog razdoblja, ali vidjeli ste kakve imamo rezultate. Naglasio bih kako od 962 radna mjesta, sada radi 551 djelatnik, što znači kako nama nedostaje 411 djelatnika. Mi sada imamo kadete u Sarajevu na završnom ispitu i nadam se da ćemo za njih u idućem tjednu organizirati prisegu i da ćemo ih veoma brzo imati na raspolaganju. Sve što postižemo, postižemo s veoma malim brojem policajaca i mislim da je situacija u gradu dobra. Dajemo sve od sebe i to se treba vidjeti – smatra Perić.

Zamjenik komesara MUP-a HNK-a Mirsad Subašić na ovoj funkciji je nešto više od mjesec i pol dana, a najavio je i neke promjene.

- Tek sam startao na ovu poziciju, a već me pojedini mediji prozivaju za odgovornost. Problem je što se u trci za informacijama krene sa terena i onda se ta informacija plasira u javnost, koja onda formira mišljenje o tome. Neovisno od toga, svakako ću se potruditi posebno oko situacije nedostatka ljudstva i da se profesionalnost naših djelatnika podigne na veću razinu. Koja policija postoji na svijetu i da odmah može dati rezultate kad je u pitanju istraga, da se zna ko je izvršitelj, koji je motiv i slično. Imam osjećaj da se neke stvari svjesno rade – ustvrdio je Subašić.

federalna.ba/Fena

MUP HNK Mostar