videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

Na čekanju najavljena olakšanja radnicima i poslodavcima

Dok iz Vlade Federacije već mjesecima govore da su pri kraju rada na setu fiskalnih zakona, stanovništvo živi sve teže. Umanjenje doprinosa i povećanje minimalne plate ostaju na čekanju, jer su na razmatranju i eventualni gubici u budžetu. Najavljeno rješenje - online fiskalizacija, ali i za uspostavu je potrebno vrijeme. Ostaje pitanje kada će sva najavljena olakšanja biti realizirana u praksi.

Minimalna plata od hiljadu konvertibilnih maraka, iako najavljivana do kraja prošle godine - prolongirana. Iz Vlade Federacije kažu da je neophodno uvesti set fiskalnih zakona koji podrazumijeva smanjenje doprinosa sa 41,5 na najvjerovatnije 28,5 posto i izmijeniti Zakon o porezu na dohodak. Tek tad bi uz olakšanja poslodavcima bila omogućena i viša minimalna plata.

Sada je plan da set fiskalnih zakona bude usvojen do 1. 7. Međutim, zakoni nisu još ni u nacrtu, a radna grupa pri kraju posla. Razlog prolongiranja usvajanja je iznalaženje načina za neutralizaciju eventualnih gubitaka u budžetu, koji bi nastali smanjenjem doprinosa. Razmatraju se brojna rješenja, ali najizglednije je uvođenje online fiskalizacije.

“To je, možda, draž čitavog ovog napora - digitalna fiskalizacija kojom će se smanjiti siva ekonomija”, ističe Kadrija Hodžić, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu FBiH.

“Uvjeren sam da se ne ubire 50% prihoda od onoga što građani plate. Moramo osigurati da punimo fondove kako bismo mogli izvršiti obavezu, koju smo na kraju doveli i pripremili kroz zakonska rješenja”, rekao je Nermin Nikšić, premijer FBiH (SDP)

“Tačno je da bi privremeno došlo do umanjenja prihoda, mada se očekuje da bi se i u narednom periodu zbog poticaja ekonomiji i to poništilo, odnosno, da bi došlo do većeg zapošljavanja i postepenog rasta prihoda na sadašnji nivo pa i preko njega”, smatra ekonomski analitičar Igor Gavran.

Iako struka objašnjava da dugoročnih problema za budžet ne bi bilo, u Vladi Federacije kao najvjerovatnije rješenje najavljuju novi sistem fiskalizacije u saradnji sa BH Telecomom. Ipak, konkretnih mjera još nema. A kad zakoni budu usaglašeni i usvojeni, veliki posao u vezi s implementacijom ostaje na Poreznoj upravi Federacije.

“Nismo ni počeli s online fiskalizacijom niti je BH Telecom uključen u tu priču još uvijek niti imamo kakvih konkretnih informacija iz Vlade Federacije i Ministarstva finansija. Ako bismo krenuli s tim do kraja godine, to bi bio neki uspjeh”, naglašava Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Zastupničkom domu FBiH.

“Porezna uprava iskustveno može reći da implementacija softverske fiskalizacije može biti realizirana za 18 mjeseci ukoliko se pravovremeno donesu zakonski i podzakonski akti, izvrši nabavka hardvera i softvera i ukoliko se svi učesnici u procesu fiskalizacije mogu prilagoditi novom sistemu“, poručuje Šerif Isović, direktor Porezne uprave FBiH.

Trenutni hibridni model od 2021. godine predviđa da umjesto ukupnog zbira računa Poreznoj upravi bude dostavljen svaki račun na kraju dana. Ali i sadašnji sistem još nije u potpunosti zaživio.

“Tako je u 2023. godini od aktivnih 100.533 fiskalna sistema 30.616 slalo fiskalni promet na novi način, a ostatak se planira zamijeniti u narednom periodu/godinama, što ne zavisi od Porezne uprave”, dodaje Isović.

Novi model koji iz Vlade i vladajućih stranaka najvljuju predstavljao bi sistem u kojem svaki račun Poreznoj upravi bude dostavljen u realnom vremenu, te bi se time smanjile prevare i izbjegavanja poreza. Ali ako je aktuelni sistem još u fazi zaživljavanja, pitanje je kako kvalitetno implementirati novi za koji još nema ni podataka, a vidjeli smo da je potrebno vrijeme. Set fiskalnih zakona kažu skoro spreman, ali čeka se konkretna neutralizacija eventualnih gubitaka. Tako na čekanju, izgledno i do 2026. godine, ostaju sva najavljena olakšanja i radnicima i poslodavcima.

federalna.ba

set fiskalnih zakona Federacija Bosne i Hercegovine Porezna uprava FBiH