Mostarskom teatru prijeti opasnost prestanka rada ili selidba u drugi grad – ponudila se Banja Luka
Mostarski teatar mladih godinama nije na gradskom budžetu i tekuće troškove snose sami. Sve od prodaje ulaznica ili uz pomoć donatora. Trinaesti put u 50 godina postojanja prijeti im opasnost prestanka rada.
Mostarski teatar mladih je društveno angažiran teatar koji svojim radom posebno skreće pažnju na pitanja koja se tiču djece i mladih. Za njih je on, kažu, više od teatra.
“Otvorio mi je mnogo prilika, puno me naučio o glumi i životu generalno, razbio mi je strah od ljudi, da dođem na neko mjesto, da se prijavim za posao, da radim, naučio me radnim navikama, da volim to što radim, naučio me slobodi”, govori Teo Sandžaktar Bijedićm član MTM-a.
“Razgovarajući o temama kao što su nasilje, diskriminacija na bilo kojoj osnovi, generacijski prijenos ratnih trauma... jednostavno pokušavamo da ovo društvo odvedemo negdje u budućnost”, kaže Sara Kljajić, članica MTM-a.
Promišljanja o boljoj budućnosti za sve građane u fokusu su djelovanja i stvaralačkog procesa u ovom teatru s posebnim naglaskom na probleme koji tište mlade.
“Kad prikažete problem, 50 posto je riješeno i lakše je doći do rješenja, a i zato je to bitno i za to i služi umjetnost u neku ruku”, dodaje Bijedić
“Mi smo društveno angažirani teatar, odnosno teatar zajednice - to nam omogućuje da i mladi, obični građani i djeca svi odražavaju svoje osjećaje i stavove o nekim društvenim stvarnostima koje su danas tu prisutne”, dodaje Kljajić.
Stvarnost ih ne veseli, a to je mogućnost da ostanu bez scene. Sredstva koja prihoduju od prodaje ulaznica nedovoljna su za tekuće troškove.
“MTM je jedino nešto što je jedino postojalo prije rata, a nije puklo po nacionalnom šavu. Zato smo kažnjeni, kažnjeni smo zato što mislimo svojom glavom”, tvrdi Sead Đulić, direktor MTM-a.
Ukoliko se nešto ne promijeni, dva su moguća scenarija: prestati raditi ili da teatar koji u svom nazivu nosi ime grada u kojem je osnovan nastavi rad negdje drugdje.
“Mi u ovom trenutku imamo neke ponude da se preselimo - prva je došla od naših prijatelja iz Banje Luke. Što god ko pričao, ali to je sramota ovoga grada”, poručuje Đulić.
Predstavili su programe na pet kontinenata, iznjedrili poznata glumačka imena i odgojili generacije mladih. Izvedbe koje igraju više su od predstave, a prisustvo publike je podrška spašavanju jednog teatra i 50 godina duge priče.
federalna.ba