Mostar: Porodice preminulih od Covida ne mogu birati pogrebno preduzeće
''Porodicama umrlih nije data mogućnost da izaberu pogrebno preduzeće i pogrebnu opremu, one koji će vršiti opremanje njihovih najmilijih i pružiti sve potrebne usluge, već se porodica dovodi pred svršen čin, samim tim što radnici mrtvačnice Bijeli brijeg u Mostaru biraju pogrebne sanduke i vrše opremanje'', navodi se u objavi Javnog preduzeća Komos Mostar.
Iz ovog preduzeća navode kako su oni gradsko javno preduzeće i da pružaju sve potrebne usluge, te da posjeduju savremenu mrtvačnicu s komorama, ali i da im je ''onemogućeno da vrši prihvat umrlih osoba iz Covid bolnice u Mostaru, s obzirom na to da pozivi za preuzimanje preminulih upućuju se isključivo u mostarsku mrtvačnicu "Bijeli brijeg''.
''Ovo napominjemo što su nam se mnogi sugrađani žalili i što i sada dolaze sa pritužbama da su im troškovi tih usluga vrlo visoki i po njihovim kazivanjima oni iznose od 900 KM do 1.400 KM, te da im je onemogućeno biranje i opreme i pogrebnog poduzeća. Imamo saznanja da Štab Civilne zaštite Grada Mostara nije nikada razmatrao niti donosio nikakve mjere niti odluke o tome koje će pogrebno preduzeće vršiti preuzimanje umrlih osoba iz Covid bolnice, pa smatramo da se ta odluka treba prepustiti članovima porodice preminulih'', naveo je Komos.
Naime, Medžlis Islamske zajednice Mostar objavio je kako su dobivali pritužbe građana da su cijene pogreba preminulih od Covida preskupe.
''Dobili smo više pritužbi od naših članova. Mi ih razumijemo i smatramo da su troškovi previsoki, s obzirom da porodica uopće nema mogućnosti da odabere pogrebnu opremu. Smatramo da su troškovi izuzetno veliki'', rekao je glavni imam MIZ Mostar Dino ef. Maksumić.
Iz Kliničke bolnice Mostar su potvrdili kako je već duže vrijeme, na osnovu ranije potpisanog ugovora između KB Mostar i Gradske mrtvačnice Bijeli Brijeg, koja posluje kao poseban pravi subjekt, ovo preduzeće jedino ovlašteno za preuzimanje tijela preminulih osoba, bez obzira šta je uzrok smrti.
Iz Gradske mrtvačnice na Bijelom brijegu u Mostaru pak, ističu kako su se s pojavom slučajeva umrlih osoba od korona virusa na izvjestan način namučili dok nisu dobili preciznije protokole i procedure od kriznih štabova u našoj zemlji kako se ponašati u ovakvim slučajevima.
Kako je pojasnio Franjo Stojčić, odgovorna osoba iz Gradske mrtvačnice, njih iz Kliničke bolnice Mostar obavijeste o broju umrlih i njihovoj nacionalnosti, budući da postoje običajne razlike opremanja mrtvih. Kazali su da oni, za razliku od drugih pokopnih preduzeća, „imaju stručno osposobljeno osoblje za ovu vrstu djelatnosti“.
federalna.ba/Sanel Kajan