Moramo povećati proizvodnju uglja da Elektorprivreda ne bi bila primorana kupovati električnu energiju
Iz godine u godinu, u proteklih 15 godina, smanjuje se proizvodnja uglja iz bh. rudnika. Taj trend je veoma problematičan i upitan za naredni period. Kako energetska tranzicija i Evropa preporučuju jeste da moramo smanjivati proizvodnju uglja, što se drastično odražava na naš energetski sistem. Taj totalni nedostatak uglja nas dovodi u veliki problem, rekao je, između ostalog Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.
Smanjenje proizvodnje uglja drastično se odražava na naš kompletan energetski sistem i dovodi nas u ogroman problem, navodi ministar Lakić:
„Mi se slažemo da treba smanjivati proizvodnju uglja. Međutim, ovom dinamikom, ugrožavamo naš energetski sistem. I, iz tog razloga, želimo reći i javnosti da ćemo se morati potruditi da ipak u narednih tri do pet i malo više godina da podignemo nivo proizvodnje uglja kako bismo imali proizvedenu električu energiju u našim elektranama.“
Posljedica smanjenja proizvodne uglja jeste smanjenje proizvodnje električne energije. Samim tim, Elektroprivreda BiH bila bi primorana da kupuje električnu energiju, što ugrožava i njenu poslovnost. Vedran Lakić:
„Naša strategija za narednih 3 do 5 i 7 godina će biti sigurno povećanje proizvodnje uglja i na tome moramo insistirati kod Elektroprivrede BiH.“
Zbog problema u vezi sa ugljom neophodno se okrenuti i drugim energentima, prvenstveno gasu, navodi Lakić:
„Kada govorimo o gasu, firma Bh. gas d.o.o. koja je unutar ovog Ministarstva i vlasnik je Vlada Federacije, smatramo je najodgovornijom za budući period kada je razvoj gasne infrastrukture u pitanju.“
Nafta je takođe bitan energent za Federaciju BiH i dva preduzeća – Operator Terminali Federacije BiH i naftni Terminali Ploče:
„Blažuj, Živinice, Bihać, Mostar. Moram odmah da kažem da nisu svi završeni. Blažuj bi trebao uskoro da dobije upotrebnu dozvolu, gdje ćemo krenuti sa zapunjavanjem ovih kapaciteta i osigurati rezerve nafte za Federaciju BiH. Ali, isto tako moramo požuriti sa implementacijom naftnih terminala u Bihaću. Planiramo da to bude do kraja ove godine i da tu imamo terminale koji će biti spremni za FBiH. Mostar takođe. Ploče, kao kćerka firma koja posluje u Hrvatskoj i koja nam stvara najveću sigurnost kada je u pitanju nafta i energetski sektor FBiH.“
Lakić je naveo i da su intenzivirane aktivnosti kada je u pitanju prevoz nafte putem Željeznica Federacije BiH kako bi se povezala ova dva preduzeća kako bi se radilo ekonomičnije kada je u pitanju nafta, kao jedan od najznačajnijih energenata.