'Monstruozno ubistvo': Porodice za sukobe zatvorenica krive ulične bande
(Izvor: EPA-EFE/Gustavo Amador)

'Monstruozno ubistvo': Porodice za sukobe zatvorenica krive ulične bande

Nakon ubistva 41 žene od kojih su neke spaljene usljed izbijanja nasilja između bandi u zatvoru u Hondurasu, porodice još tragaju za informacijama šta se desilo.

Vlasti su pronašle desetine tijela nakon nasilja u utorak u zatvoru u Tamari, oko 50 kilometara sjeverozapadno od glavnog grada Tegucigalpe, rekao je Yuri Mora, glasnogovornik istražne agencije nacionalne policije.

Neke od žrtava su ubijene iz vatrenog oružja, a najmanje sedam zatvorenica nalazi se na liječenju u bolnici u Tegucigalpi od prostrijelnih rana i rana od noža, rekli su tamošnji zaposlenici. Predsjednica Xiomara Castro rekla je da je šokirana onim što je opisala kao "monstruozno ubistvo" žena, za koje je okrivila moćne ulične bande. "Solidarnost sa porodicama", napisala je u tvitu i dodala da će odgovoriti "drastičnim mjerama".

Delma Ordonez, predsjednica udruženja za porodice zatvorenika, rekla je za Reuters da je u zatvoru izbila tuča između članova rivalskih bandi Barrio 18 i Mara Salvatrucha (MS-13).

Rodbina zatvorenika okupila se ispred zatvora, tražeći informacije o svojim najmilijim. "Tražim informacije o tome šta se dogodilo mojoj kćeri, ali nas još uvijek nisu obavijestili", rekla je žena koja se predstavila kao Ligia Rodríguez u televizijskom intervjuu.

Julissa Villanueva, šefica zatvorskog sistema u zemlji, sugerirala je da su neredi počeli zbog nedavnih pokušaja vlasti da suzbiju nezakonite aktivnosti u zatvorima i nazvala je nasilje u utorak rezultatom "akcija koje preduzimaju protiv organiziranog kriminala".

"Nećemo odustati", rekla je Villanueva u televizijskom obraćanju nakon nereda.

Bande često imaju kontrolu unutar zatvora u zemlji, gdje zatvorenici često postavljaju svoja pravila i prodaju zabranjenu robu.

Čini se da je ovo najgora tragedija u ženskom pritvorskom centru u regionu od 2017. godine, kada su djevojke u skloništu za problematičnu mladež u Gvatemali zapalile dušeke u znak protesta zbog silovanja i drugog maltretiranja u prepunoj instituciji. U dimu i požaru koji je uslijedio poginula je 41 djevojka.

Najgora zatvorska katastrofa u ovom vijeku dogodila se također u Hondurasu, 2012. godine u zatvoru Comayagua, gdje je u požaru poginuo 361 zatvorenik. Većina žrtava nikada nije bila optužena ili osuđena za zločin.

federalna.ba/The Guardian

Honduras zatvor neredi