Močvarna staništa BiH
Tri međunarodno zaštićene močvare u Bosni i Hercegovini koje štiti Ramsarska konvencija – Livanjsko polje, Hutovo blato i Bardača, područja su koja su u posljednjih 20 godina značajno degradirana zbog loših praksi korištenja i upravljanja, te nepoštivanja međunarodno preuzetih obaveza.
U povodu Svjetskog dana močvarnih staništa koji se obilježava 2.februara od 1971 godine kada je usvojena Ramsarska konvencija , tema magazina Natura ovog petka je“ Močvarna staništa BiH”.Gosti emisije ; Nermina Sarajlić –Ornitološko društvo "Naše ptice" i Maja Bajić iz Centra za zaštitu životne sredine Banja Luka .
Više od dvije milijarde ptica svake godine migrira iz Evrope preko Sredozemnog mora da bi prezimilo u sjevernoj ili središnjoj Africi. Bosna i Hercegovina je jedna od najznačajnijih destinacija za migraciju ptica. Istraživanja rađena u zadnjih 15 godina, ukazala su na postojanje Jadranskog migratornog puta, kojim ptice iz centralne i sjeverne Evrope putuju prema Africi preko Balkanskog poluostrva i Jadranskog mora. Centar tog puta migracije su kraška polja Bosne i Hercegovine. Hutovo blato se smatra jednim od najvećih zimovališta ptica na području Evrope. Tokom seobe ptice se suočavaju sa velikim brojem prepreka – od širokih morskih prostranstava i opasnih pustinja, do nepredvidljivih vremenskih prilika i nenadanih oluja. Zbog toga su pticama selicama duž seobenog puta neophodna pouzdana i sigurna mjesta na kojima se mogu nahraniti i odmoriti, a to su u najvećoj mjeri močvarna staništa. U vremenu kada se suočavamo sa sve češćim klimatskim ekstremima, močvare mogu odigrati izuzetnu ulogu kao prirodne retencije visokih voda, te regulacije vodnog režima u ljetnim mjesecima i sušnim periodima.Močvarno-barski kompleks Tišina kod Bosanskog Šamca predstavlja jednu od danas malobrojnih močvara u plavnom području rijeke Save koja je važan faktor hidrološke stabilnosti i zaštite od poplava, ali i značajno stanište za brojne vrste biljnog i životinjskog svijeta sa Aneksa evropske Direktive o staništima i Direktive o pticama. O ovom močvarnom staništu projektima i kampanjama Centra za životnu sredinu Banja Luka, razgovaramo sa Majom Bajić članicom tima i saradnicom na različitim projektima u okviru programa Biodiverzitet i zaštićena područja.
Urednica i voditeljica Alma Jusubašić