videoprilog Adne Madžarević (Federacija danas)

Mnogo riječi, malo konkretnih zaključaka

O epidemiološkoj situaciji u Federaciji za protekla dva mjeseca raspravljao je Dom naroda. Mnogo riječi, malo konkretnih zaključaka - tek toliko da su informaciju primili k znanju. Istina, pozvali su i Vladu Federacije da zajedno sa kantonima uskladi mjere, a Vijeće ministara BiH da pooštri ulazak u zemlju. No, nije ovo prvi put i teško da će ikoga obavezati.

Dom naroda: Izraditi zajednički pravni akt o postupanju tokom epidemije

Delegati Doma naroda Federalnog parlamenta, zaključkom su danas na sjednici predložili Federalnoj vladi da u suradnji i dogovoru s kantonalnim vladama izradi zajednički pravni akt kojim će regulirati postupanje u smislu zaštitnih i drugih mjera, a na temelju sedmodnevne incidence i broja hosp...

Statistika, mjere, pokušaji nabavke vakcina - sve ovo slušamo više od godinu dana. I to svaki dan. Za razliku od građana, delegati u Domu naroda Federacije o istom su se upoznali danas. Pošto znamo, nećemo ponovo o propalim nabavkama vakcina. Hoćemo o budućim, pa nam premijer pojašnjava: za ruski Sputnjik i dalje postoji nada. Želimo i AstraZenecu, i tu je ostalo da se odredi veletrgovac, što bi trebalo biti poznato do ponedjeljka. U igri je i četvrti plan - Sinofarm preko Hercegovina lijeka.

“Sad moramo formirati komisiju za pregovore da se načini ugovor, iza toga idu generalije koje radi veletrgovac a veletrgovca smo probrali. To je Hercegovina lijek i to je 500.000 vakcina”, kazao je premijer Novalić.

Planova nam, dakle, ne nedostaje. Ali realizacija nam, jasno je, teže ide. Pa dok sabiramo moguće doze, nastavit ćemo da brojimo i dane.

“Od ponedjeljka počinje pravna država, tako i dolaze vakcine. Koliko ponedjeljaka, koliko je vakcina došlo direktnom nabavkom? To je sramota. To se sve svodi, žargonski rečeno, da će neko od nas biti u kanalu dok profunkcioniraju određeni kanali”, kazao je delegat Zvonko Marić (SBB).

Delegati pitaju i ko je odgovoran. Izostala je podrška državnog vrha, ali je činjenica i da njega čine isti oni koji su na vlasti i u Federaciji. Gdje je onda zapelo?

“Državni nivo vlasti nosi najveću odgovornost u smislu činjenice da nisu bili u stanju da postave bilo kakve mehanizme komunikacije, u smislu informisanja javnosti o pristizanju vakcina na aerodrome, a, nažalost, postoji odgovornost i entitetske vlasti koja ima vertikalu u koalicijama”, naveo je delegat Aner Žuljević (SDP).

Predsjedavajući Doma naroda Tomislav Martinović (HDZ BiH) podsjetio je kako smo sve obaveze prema Covaxu izmirili: “To što se nalazimo i živimo u jednom svijetu u kojem varanje postalo nešto što je primjer - nije dobro. Ali što smo to mi mogli učiniti da bi natjerali veliki Pfizer ili AstraZenecu da potrče u BiH i kažu - evo vama tih milion cjepiva?”.

Od rasprave, građani baš i nemaju neke koristi. Ruke parlamentaraca su vezane, poručuju iz pozicije.

“Mislim da bismo mi trebali da se zadržimo na nivou svojih temeljnih ovlaštenja i da eventualno intervenišemo u onim dijelovima ako treba da se izvrši izmjena i dopuna nekog propisa, nekog zakona”, rekao je šef Kluba Bošnjaka Jasmin Duvnjak (SDA).

Nadamo se da će ovaj, administrativni dio, političarima bolje ići od praktičnog, poput nabavke vakcina. To znamo do čega nas je dovelo. Prema Duvnjakovim riječima - svi gubimo: “Ovo je ona situacija all lose. Znači, ovdje nema niko da je win, niko da dobija”.

federalna.ba

Dom naroda Dom naroda FBiH FBiH