Arheolozi u egipatskom gradu mrtvih otkrili 160 sarkofaga

Prije više od dva tisućljeća, 160 Egipćana položeno je u Saqqari, drevnom gradu mrtvih.  Izvađeni su im organi, a tijela umotana u posteljinu.  Svećenici su ih smjestili unutar drvenih kutija ukrašenih hijeroglifima.

Mumije su ostale pokopane u tim sarkofazima 2.500 godina - sve dok ih egipatski arheolozi nisu nedavno otkrili.  U posljednja dva mjeseca istraživači su otkrili mnoštvo lijesova zakopanih duboko u oknima ispod pijeska Saqqara.

Tijekom vikenda Mostafa Waziri, generalni direktor egipatskog Vrhovnog vijeća starina, predstavio je najmanje 100 novih sarkofaga.  To je dodalo ukupno 59 lijesova iz Saqqare koji su pronađeni u rujnu i listopadu.

Ti su sarkofazi "potpuno zatvoreni i nisu otvoreni otkako su pokopani", prema egipatskom Ministarstvu turizma i starina.

Arheolozi su na malom događaju u subotu odabrali jedan sarkofag koji će se uživo otvoriti pred publikom.  Zatim su izvršili neposrednu rentgensku snimku mumije u stvarnosti, koja je otkrila niskog drevnog Egipćanina koji je bio dobrog zdravlja prije nego što je umro između 40 i 45 godina.

100 lijesova iz Saqqare koje su arheolozi nedavno pronašli pokopano je u tri grobna okna duboka 40 metara. Sarkofazi su bili ukrašeni živopisnim, zamršenim hijeroglifima.

"Vrlo bogati, elitni, visoko rangirani ljudi" posjedovali su ove lijesove, rekao je Waziri za NBC News.

Mnogi lijesovi u Saqqari bili su "dobro pozlaćeni, oslikani, i ukrašeni", dodao je.

RTG je pokazao da je mumija muškarac sa savršenim zubima koji je bio između 5 i 4 stope.

Pokopan je prekriženih ruku na prsima - položaj, rekao je Waziri, koji simbolizira kraljevstvo. U subotu nije bio prvi put da su arheolozi javno otvorili lijes: egipatski su dužnosnici također otvorili jedan na pozornici na listopadskoj konferenciji za novinare.

Međutim, subotnji događaj bio je prvi put da su istraživači snimili mumiju iznutra.

Arheolozi su također otkrili više od 40 artefakata u tri okna, prema Khaledu El-Enanyu, egipatskom ministru turizma i starina. Tu su bili pozlaćeni kipovi i pogrebne maske.  El-Enany rekao je da će artefakti i lijesovi biti distribuirani u tri muzeja u Kairu na izlaganje.

No, novi su artefakti tek najnovija u nizu otkrića u Saqqari.

El-Enany objavio je u rujnu da je na dnu 36 metara dubokog okna pronađen skup od 13 sarkofaga.

Na Twitteru je rekao da je pronalazak te prve predmemorije lijesa "neopisiv osjećaj". Okno se od njega granalo tri izdanka, pa je El-Enany tada predvidio da je u oknu vjerojatno još zakopano još neotkrivenih sarkofaga.  Bio je u pravu. Dva tjedna kasnije, Ministarstvo je objavilo da su arheolozi pronašli još 14 sarkofaga.  To je ukupno dovelo do 27.

U izjavi na Facebooku, egipatsko Ministarstvo turizma i starina priopćilo je kako je nalaz "najveći broj lijesova s ​​jednim pokopom" otkriven otkako je prošle godine na groblju Al-Assasif u Luksoru otkrivena skupina od 30 lijesova.

Arheolozi su tijekom sljedećih tjedana neprestano pronalazili još sarkofaga.  Egipatsko Ministarstvo turizma i starina objavilo je 3. listopada otkriće još 32 lijesa. To je ukupno dovelo do 59.

Iako su pokopani 2.500 godina, većina sarkofaga Saqqara zadržala je puno svojih izvornih boja i hijeroglifa. Uz izuzetak dva koja su otvorili egipatski dužnosnici, lijesovi su zapečaćeni od njihovog pokopa.

Identiteti ljudi unutar sarkofaga "nisu utvrđeni", reklo je Ministarstvo u rujnu.  Ali Waziri je rekao da je novopečena mumija vjerovatno bogata osoba.

Lijesovi su pronađeni naslagani jedan na drugi u raznim grobnim oknima. Arheolozi su otkrili razne artefakte u svakom grobnom oknu koje su iskopali. U rujnu su otkrili drveni obelisk visine nešto više od stope ukrašen slikama egipatskih bogova i božica, izvijestio je CNN.

Drevni Egipćani su svoje mrtve sahranjivali u Saqqari - koja je udaljena 20 milja južno od Kaira u zapadnoj pustinji - otprilike 3000 godina. Saqqara je bila nekropola, ili grad mrtvih, za drevni glavni grad Memphis.  Ime mu potječe od Sokar, memfitskog boga mrtvih. U Saqqari se nalazi jedna od najstarijih egipatskih piramida: Stepenička piramida Djoser, koja je sagrađena prije otprilike 4600 godina.

Arhitekt Imhotep sagradio je piramidu kako bi udomio ostatke kralja Djosera, drevnog egipatskog faraona iz Treće dinastije.

Bila je to prva kamena zgrada ikad je otvorila put ostalim piramidama, uključujući Veliku piramidu u Gizi. Nekropola je prepuna mumija.

Egipatsko Ministarstvo turizma i starina objavilo je 2018. godine da su arheolozi otkrili 4.400 godina staru grobnicu u Saqqari.  Pripadao je kraljevskom svećeniku za pročišćenje koji je služio za vrijeme vladavine kralja Nefer-Ir-Ka-Rea.

Istraživači su također u studenom 2019. tamo otkrili ogroman spremnik mumija životinja. Pronašli su dva rijetka mumificirana mladunca lavova, kao i mumificirane ptice, krokodile, mačke, kobre i ogromnu mumificiranu bubu skarabeja.

Drevni Egipćani mumificirali su i pokopali milijune životinja, često se prema stvorenjima poput jastrebova, mačaka i krokodila ponašali s istim pijetetom kao prema ljudskom lešu.

Mumificirana mladunčad lava stara su oko 2.600 godina.

Mladunci su bili mumificirani tek osam mjeseci.  Uz dva lava pronađene su i druge mumificirane divlje mačke.

"Ovo je prvi put da je u Egiptu pronađena kompletna mumija lava ili mladunca", prema Waziriju.

Egipćani su vjerovali da su životinje reinkarnacije bogova, pa su ih počastili mumificiranjem stvorenja i štovanjem tih životinja u hramovima.  Mumificirane životinje također su mogle poslužiti kao prinos tim bogovima.

Saqqara će vjerojatno donijeti još više otkrića u narednim mjesecima. Uskoro će biti objavljeno još jedno "obećavajuće otkriće" iz Saqqare, rekao je El-Enany novinarima u subotu.

federalna.ba/Business Insider

Egipat mumije otkriće