videoprilog Azre Bećirović (Federacija danas)

Mladi pažnju traže na društvenim mreža, škole suočene s brojnim izazovima

Društvene mreže su dostupne svima. Stariji i iskusniji će znati kako filtrirati negativne pojave ili objave na internetu, ali nekim školarcima, posebno adolescentima, uzori često znaju biti oni koji nemaju baš primjereno ponašanje, a njima postaju heroji s kojima se žele poistovjetiti. Stoga se nastavnici u svome radu često suočavaju s nepoštivanjem autoriteta, te su izloženi verbalnim, ali i fizičkim konfliktima.

Neprikladno odijevanje, verbalni, a u posljednje vrijeme i fizički napadi pojedinaca na nastavnike, tuče, psovke, korištenje mobitela tokom školskog časa, donošenje hladnog oružja u škole nisu rijetka pojava. Fotografija učenika sa sjekirom i nožem prije nekoliko dana zgrozila je javnost. Cilj im je bio fotografisati se za društvene mreže. Odmah po saznanju, škola je pokrenula procedure neophodne za isključenje učenika.

“Objavljena je u popodnevnim satima na jednom portalu, što smo saznali već u večernjim satima. Taj smo slučaj već narednog dana do velikog odmora i završili. Našli smo o kome se radi i poduzeli sve procedure koje su isključivo propisane zakonom”, govori Mirnes Avdić, direktor JU Mješovita srednja elektrotehnička škola Tuzla.

“I ovo što se desilo kod učenika u Elektrotehničkoj školi je, zapravo, znak kako ne treba skretati pažnju na sebe i kakve mogu biti posljedice. Nije fora sve objavljivati na društvenim mrežama”, poručuje Elmir Tukić, savjetnik u Ministarstvu za obrazovanje i nauku TK-a.

Neki adolescenti se, nažalost, počinju ugledati na pojedince iz rijaliti programa, popularne osobe s YouTubea, Instagrama ili Tik Toka.

“Jako je teško kontorolisati to sve. Danas su djeca izložena društvenim mrežama, formiraju svoj kult ličnosti na osnovu društvenih mreža. Akcenat bih stavila na TikTok. Na taj način stvaraju kult ličnosti i time rade stvari koje su zakonom zabranjene”, ističe Alma Mehmedinović, pedagog u JU Mješovita srednja elektrotehnička škola Tuzla.

Njihov oskudni rječnik, upitno i riskantno ponašanje postalo je sve primamljivije za školarce, a sve teže za nastavno osoblje. Posljedice takvog ponašanja, prije svega, snosi porodica.

“Porodice su okrenute problemima današnjice, preživljavanju itd., tako da su djeca zapuštena, droga, alkohol, cigarete... Sve to rezultira maloljetničkim nasiljem”, upozorava magistar političkih i pravnih nauka Rizah Osmanović.

“Ukoliko neko nema neki oblik pažnje, konkretno sociološki u društvu, porodici, familiji, on je vrlo lako može dobiti na Facebooku. Neka Srednja mještovita elektrotehnička škola bude primjer i nek krene od nje o nečemu što je jako evidentno i prisutno u obrazovanju”, podcrtava Avdić.

A na temelju Zakona o srednjem obrazovanju i odgoju Tuzlanskog kantona, Pravilnik o povredama discipline je izričito jasan. Jedna od pedagoških mjera za teže povrede discipline poput posjedovanja oružja ili lažnih dojava o podmetnutim eksplozivnim sredstvima je i isključenje iz škole.

federalna.ba

mladi adolescenti Društvene mreže