videoprilog Muhameda Čabrića (Dnevnik 2)

Strah od klizišta u tešanjskoj Jablanici: Upozoravaju na hercegovački scenarij

Sličan scenario Jablanice mogao bi zadesiti i istoimeno naselje kod Tešnja. Mještani ovog naselja mjesecima žive u strahu nakon što je lokalna firma, angažovana na izgradnji autoputa, iznad sela formirala odlagalište zemlje i otpada. Upozoravaju da će kiše uzrokovati klizanje tla koje će ugroziti dvadesetak kuća i privrednih pogona, vodovod i mjesnu školu sa oko 500 učenika. Nadležni, kao i izvođač radova, za sada, šute. Na naš upit upućen Autocestama Federacije dobili smo tek usmeni odgovor da ćemo onaj pismeni dobiti sutra.

„Blizu je škola koju pohađa 500-600 učenika. Neko mora poduzeti nekakvu mjeru da se to zaustavi i nekako osigura da nam se ne bi desio slučaj kao u Jablanici, ne daj Bože!“, govori mještanin Seid Salkić.

Mještani ističu kako je firma angažirana na gradilištu dionice autoputa Medakovo - Ozimice zakupila privatnu parcelu i na njoj, bez potrebnih odobrenja, odlaže velike količine zemlje i drugog otpada.

„Milion-dva miliona kubika zemlje, a nemamo nikakve garancije da je to osigurano i da neće jednog dana krenuti“, upozorava Esad Salkić.

Osim što im selo nosi naziv Jablanica, mještani ističu da to nije jedina sličnost s teško pogođenim naseljem u Hercegovini.

„Identičan geografski teren - kotlina, kanjon, gdje često imamo problem s rječicom koja prolazi kada su velike poplave. Ona nam donese ogromne probleme“, ističe mještanin Sead Salkić.

„U podnožju deponije imamo vodozahvat koji koristimo 42 godine i oni planiraju da to sve zatrpaju i onemoguće nam prilaz tom vodozahvatu“, dodaje Esad Salkić.

Mještani ističu da su se, u nadi da će riješiti problem, obratili svima - od Mjesne zajednice, Općine do JP Atoceste FBiH, kojima su prvi put pisali prije pet mjeseci. Odgovor, kažu, nisu dobili. Odgovore, iako smo tražili, ni mi, do zaključenja ovog priloga, nismo dobili.

„Da nema ništa, bilo bi ružno da se to tako radi, a kamoli da se ugroze ljudi. Gledajući ono što se desilo u Jablanici, to nas je sada još više pobudilo da moramo iznaći rješenje za ovu deponiju“, kaže Esad Salkić.

„Ne znamo više šta da uradimo! Ulio se i neki strah u nas. Tražio sam i inspektore. Ne mogu reagovati ako institucije ne reaguju“, navodi Sead Salkić.

U Općini Tešanj ističu da nisu izdali nikakve dozvole za odlagalište, a inspektori definiraju nadležnosti. Firma koja je formirala deponiju tvrdi da posjeduje određene ugovore, ali pred kameru ne žele. Ostaje vjerovati da će u tešanjsku Jablanicu, za razliku od one u Hercegovini, rješenje stići prije paketa pomoći i timova za spašavanje.

federalna.ba

Tešanj Jablanica