Milionske štete zabilježene na zgradi Doma zdravlja Bihać nakon zemljotresa
Od potresa koji je krajem prošle godine pogodio Petrinju u Republici Hrvatskoj, milionske štete zabilježene su na zgradi Doma zdravlja Bihać. Sav rad sad se odvija u 30 posto prostora koji je upotrebljiv. Da li će i kada dobiti adekvatnije i sigurnije uvjete za rad?
Dom zdravlja Bihać zbog velikih oštećenja zgrade hitno mora biti izmješten. Završen je javni natječaj za zakup poslovnih objekata i sada nadležne službe moraju provesti proceduru izbora. Međutim, niko ne zna kako će se financirati izmještanje, a pogotovo sanacija ove ili izgradnja nove zgrade.
U Domu zdravlja u kojem ordiniraju oko 60.000 osiguranika i migranti kojima treba zdravstvena zaštita, kažu da rade normalno u nenormalnim uvjetima.
"Neke službe rade u dvije smjene i to je dio porodične opšte i stomatologije, ostali su u prvoj smjeni, a ovih par dana smo radili do dva sata jer smo sve stvari, namještaj i opremu unijeli u ove prostorije", kaže Ademir Jusufagić, direktor Doma zdravlja Bihać.
I Covid ambulanta čiji rad nije bio doveden u pitanje nijedan dan, radi u dvije smjene.
"Nije nešto otežan jer smo i prije dio smjene radili u kontejnerima, a nastavili smo istim tempom s tim što se i prva i druga smjena radi u kontejnerima", ističe Lejla Todorovac, doktorica u Covid ambulanti Doma zdravlja Bihać.
Apeluju na pacijente da sve što mogu riješe putem dežurnih telefona. Iako nemaju spremna sredstva raduju se izmještanju jer će premda možda komplicirano, sam rad biti lakši i u sigurnijim uvjetima.
"Mi ćemo se brzo iseliti, nas dovoljno ima da izvršimo to preseljenje u što kraćem roku. Mi nećemo angažirati nikog, sami ćemo završiti preseljenje i zaštiti opremu koja ostaje, a možemo je iseliti.. arhivu moramo čuvati", smatra Jusufagić.
Situaciju dodatno usložnjava činjenica da se svakodnevno osjećaju novi potresi.
"Neki potres preko tri se osjeti uvjek i to nažalost baš u ovoj zgradi. Vjerovatno od tog tla. Mi ne osjetimo u gradu ali se osjeti ovdje", dodao je Jusufagić.
Vlada Federacije odobrila je tri miliona maraka za koja se još ne zna kada i pod kojim će uvjetima biti operativna, ali u svakom slučaju nisu ni dovoljna, jer je procjena da je za sanaciju potojeće potrebno četiri, a za izgradnju nove zgrade šest miliona maraka.
"Da se na inicijativu kantonalne vlade organizira jedna donatorska konferencija i s ovim sredstvima već obezbjeđenim tražimo i dodatna sredstva da bi napravili taj dom zdravlja", kaže Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravlja FBiH.
Niko još nema konkretnu sliku kako će se odvijati rad u Domu zdravlja kada se iseli i koliko će taj podstanarski režim trajati. Prvi korak su seizmološka ispitivanja grade za koja se natječaj otvara tek danas.
federalna.ba/Enesa Hrustanović