Miletić o Bliskom istoku: To je civilizacijska katastrofa
Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, govoreći o dešavanjima na Bliskom istoku, u emisiji Rezime, istakao je da se radi o civilizacijskoj katastrofi.
„Taj problem je star skoro sedam decenija, pa i više. Ja imam neku vrstu humanističkog pristupa. Strašna odmazda od strane cionističkog režima Izraela dovela je do toga da je u posljednjih 17 dana ubijeno 2.360 djece, preko 1.000 žena. To je civilizacijska katastrofa. Samo po sebi predstavlja ratni zločin na kub. Preko društvenih mreža obratio sam se licemjerima iz Evropske unije. Ja sam predlagao da čitava priča treba ići u četiri pravca. Prvi je da se bezuslovno napravi primirje i da se puste taoci. Drugo, da se omogući pristup humanitarnoj pomoći. Da birokrate pod hitno traže od Vijeća sigurnosti osnivanje međunarodnog suda za ratne zločine. I četvrto da se uspostave dvije odvojene države, ili da se napravi jedna koja bi sadržavala dva naroda“, pojasnio je Miletić.
Miletić naglašava da treba pronaći rješenje da svako dijete na svijetu bude zaštićeno.
„Postoje međunarodni mehanizmi kako se to može uraditi. Ispada da ukrajinsko dijete nije jednako važno kao dijete sa Zapada ili dijete iz Izraela. Da su palestinska djeca još tri puta manje važna".
Vrlo je licemjerno ponašanje islamskih zemalja koji se nalaze u užem i širem okruženju, ocijenio je Miletić. „Oko 400 miliona muslimana živi u toj oblasti, da mogu mirno posmatrati 75 godina kako se uništavaju Palestinci - to ne mogu da shvatim. Svojim pismom nisam ih pozivao da učestvuju u tom ratnom sukobu, već da svojom finansijskom, ekonomskom, vojnom, u smislu simbolične moći, zaprijete ostatku svijeta da se riješi to pitanje. Ovo ako se ovako nastavi, ovo će se proširiti na regionalni sukob, a onda su veliki izgledi da bude i svjetski“, naveo je Miletić.
Na pitanje koliko dešavanja na Bliskom istoku utječu na sigurnost u BiH, kaže da je 'zbog naše multietničnosti ovo osjetljiv trenutak'.
„Pola države navija za Izrael, a pola za Palestinu. Trebamo biti suptilni prema rješavanju ovog pitanja, da svačiju žrtvu razumijemo na pravilan način. Da se pridržavamo međunarodnog humanitarnog prava. Vjerujem da su naše službe sigurnosti poduzele mjere iz svoje nadležnosti i ne vjerujem da će tu biti većih problema“, kazao je on.
Upitan možemo li biti sigurna zemlja kada nam nedostaje 600 graničnih policajaca, ističe kako ta situacija traje već godinama.
„Niko nije poduzimao ozbiljne mjere da se to riješi na vrijeme. Od 2003. taj problem postoji. Granica nam je šuplja kao švicarski sir. Po nekim procjenama u toku naredne godine falit će 900 policajaca, što je otprilike polovina sastava Granične policije“, naveo je Miletić.
O navodima italijanske obavještajne službe da se na ovim prostorima nalazi 20 terorističkih ćelija, kaže:
„Pojedini zvaničnici EU pretjeruju po tom pitanju. Treba pitati policijske komesare šta oni s operativnog aspekta misle. Mislim da mi nemamo ozbiljan problem, međutim jedan pojedinac iz te grupacije može napraviti problem, moramo uvijek preispitivati koliko je tih osoba u BiH i da li oni mogu nešto napraviti“, poručio je Miletić.
Granica sa Srbijom je porozna i pod hitno moramo nešto uraditi na tom planu, pa i da tražimo pomoć Frontexa, kaže Miletić.
“Međunarodna zajednica je imala namjeru da ovdje napravi prihvatne centre za sve migrante koji se uhvate u Evropi. Oni smatraju da smo mi zemlja koja služi da skupljamo 'svjetsko smeće', to se neće desiti. Morat ćemo se uozbiljiti i izdvajati puno veća sredstva“.
Kaže i da nije preveliki optimist kada je u pitanju pozitivan izvještaj iz EU.
„Zakon o sudovima ne ide baš u dobrom pravcu s obzirom na to da postoji intencija da se dio nadležnosti Suda BiH prenese na entitete. Drugi zakoni po pitanju 14 prioriteta, bit će velikih problema da se oni donesu. Nema dovoljno političke volje da mi hoćemo unijeti u svoj život standarde EU“, zaključio je.
federalna.ba