Milan Kolak za FTV otkriva zgode i nezgode sa snimanja serije Urgentni centar
Dvadesetsedmogodišnji srbijanski glumac Milan Kolak publici u Bosni i Hercegovini poznat je po nekoliko glumačkih ostvarenja u filmovima i serijama koje su se prikazivale ili se i dalje prikazuju na našium prostorima.
Neke od bitnih uloga koje je ostvario su svakako uloga Stevana u seriji ‘’Južni vetar’’, a svakog radnog dana u 18:00 sati u programu Federalne televizije možete gledati treću sezonu serije ‘’Urgentni centar’’ gdje je uz Slobodu Mićalović, Ivana Bosiljčića i ostalu ekipu ovaj glumac utjelovio i odigrao jednu od glavnih uloga - ulogu doktora Damjana Mešterovića.
U intervjuu za FTV Milan Kolak govori o svojoj karijeri, nepoznatim detaljima, zgodama i nezgodama sa snimanja serije ‘’Urgentni centar’’, pozorištu i filmu, ali i saradnji sa kolegama.
Prije uloge u seriji Urgentni centar, imali smo priliku gledati Vas u Južnom vetru. Rad na kojoj seriji Vam je draži?
- Pomalo je nezahvalno govoriti o tome. Zanimljivo je da sam obe serije radio u isto vreme. Ujutru sam išao na set Urgentnog centra, popodne na set Južnog vetra i uveče bih se vraćao u doktorsku uniformu. I tako zaredom neko vreme. Nisam stizao da mislim o tome šta mi je draže. Posao je posao, trudite se da u svemu nađete zadovoljstvo.
Kakva iskustva nosite sa snimanja Urgentnog centra? Možete li se prisjetiti neke anegdote sa snimanja?
- U početku mi je sve to bilo prilično konfuzno. Od medicinske obuke pre početka snimanja do komplikovanih operacija u kojima sam morao, zbog načina snimanja, vrlo brzo da se snalazim. Pored svega toga morao sam da se izborim i sa ličnim averzijama i strahovima od medicinskih ustanova.Evo, jedne od anegdota koja mi je ostala u sećanju. Trebalo je snimiti scenu sa jednom bakom koja je po scenariju bila u nesvesti i intubirana. Intubacija je postupak uvođenja plastične cevi (tubusa) u disajne puteve kroz usta. Da se pohvalim svojim zanemarljivim znanjem u oblasti medicine (smijeh). Dakle, dok je ležala u ''nesvesti'' i sa lažnim tubusom koji je trebalo da drži svojim zubima, pored nje se odigravala važna dramska scena. Gospođa nije izdržala da tubus drži u ustima sve vreme te je u svakom kadru u ''nesvesti'' ispljunula lažni tubus na pod. (smijeh) Razumećete, u realnosti postoji poseban zahvat vađenja tubusa koji traje. Scenu smo vraćali dvanaest puta.
Koliko je bilo teško naučiti medicinsku terminologiju i kako ste se našli u ulozi doktora Damjana Mešterovića?
- Učenje stručnih termina je bio poseban izazov. Snalazili smo se kako smo znali i umeli. U mnogo slučajeva smo na papirićima, koji su bili van vidokruga kamere, pisali medicinske izraze koje nismo mogli da upamtimo i pokušavali neprimetno da ih pročitamo (smijeh).
Kako ste se pripremali za ulogu?
Ulogu sam dobio na kastingu par dana pre početka snimanja. Jedina referenca o seriji mi je bila američka verzija iste. Uradio sam karakterizaciju lika i otišao na medicinsku obuku. Sve ostalo sam razmaštavao u hodu.
Kako su Vas prihvatile starije kolege na setu? Je li bilo vremena za odmor tokom snimanja?
- Imao sam sreće da sam zaista radio sa divnim kolegama. Trudili smo se da nekako zajednički prođemo kroz taj proces koji je bio i fizički i psihički iscrpljujući za sve nas. Radili smo po dvanaest sati dnevno, a imali smo samo jednu pauzu za ručak. Dakle, bez nekog odmora, kao i pravi lekari.
Koliko je pandemija koronavirusa promijenila planove i uticala na Vaš posao?
- Uticala je u velikoj meri. Pozorište najviše trpi, ali se nadam da će, kada se ova situacija završi, ponovo biti puno. Ljudi su se uželeli predstava. Što se tiče filma, produkcije su te koje imaju najviše problema. Mi glumci smo koliko – toliko zaštićeni. Naravno, lakše je kad ne morate da razmišljate i o tome.
Šta Vam je draže, film ili pozorište, s obzirom da se podjednako dobro snalazite na svim poljima?
- To bih mogao da uporedim sa slikarom koji bira da li će slikati akrilnim bojama ili akvarelom. Dakle, slikanje je slikanje. Tako je i gluma – gluma. Samo su sredstva kojima se služite drugačija. Ispunjavaju me oba.
Znamo da ste rođeni u Kragujevcu, a da ste Akademiju umjetnosti završili u Novom Sadu, no ko je zapravo Milan Kolak?
- Milan Kolak je običan čovek koji je u umetnosti našao jednu vrstu terapije i mogućnost da se kroz istu i izrazi u nadi da nešto dobro može nekome i podariti.
Kako provodite slobodno vrijeme?
-Sve vreme koje imam na raspolaganju smatram slobodnim. U to spada i vreme provedeno na poslu. Zahvalan sam što imam tu mogućnost da radim posao koji volim. Takođe, vreme volim da provodim u prirodi, učenju, umetnosti i sa dragim ljudima. Ništa mi više nije potrebno.
Seriju Urgentni centar možete pratiti na programu Federalne televizije od ponedjeljka do petka u 18 sati.
federalna.ba/Dino Durmić