videoprilog Fatime Memić (Dnevnik 2)

Mijić produžen mandat, HDZ se usprotivio Hurtiću

Agentica Monika Mijić zastupat će Bosnu i Hercegovinu pred Evropskim sudom za ljudska prava u slučaju Kovačević. Iako je njoj odavno istekao mandat, Vijeće ministara ga je, ko zna koji put, produžilo. Pokušaji ministra Sevlida Hurtića da takvu odluku ospori ili uspori nije urodila plodom. Tome je najviše doprinio ministar pravde Davor Bunoza, koji ga je uvjerio u zakonsku ispravnost.

Bez obzira na to što zakon nalaže da se funkcija vršioca dužnosti maksimalno može obavljati šest mjeseci, to u Vijeću ministara, čini se, gotovo nikome ništa ne znači. Osim ministru za ljudska prava i izbjeglice Sevlidu Hurtiću, u čijoj je to i nadležnosti. Nejasno je bilo da li je ministar uopšte odobrio odlazak agentice u Strazbur. Posebno je to zabrinulo partnere iz HDZ-a, pa su preko Marine Pendeš pokušali doći do konkretnog odgovora.

“Mene zanima jesu li tačne informacije da je ministar stornirao putne naloge za raspravu koja se trebala održati pred Velikim vijećem Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine. Ukoliko su tačne, zbog čega ministar zloupotrebljava dužnost?”, pitala je Marina Pendeš, predsjednica Kluba Hrvata u Domu naroda BiH (HDZBiH).

Ministar Hurtić potvrdio je da je stornirao putne naloge - ne da bi zloupotrijebio svoj položaj ili prekršio zakon, već da bi se o ovom pitanju respravljalo na Vijeću ministara, koje je i produžilo mandat agenticama. Na osnovu čega i koji je njihov status? Jer ako se vodimo Zakonom o upravi, koji ograničava njihov mandat na šest mjeseci – za potpisivanje putnih naloga ne postoji pravni osnov.

"Želio sam da svi ministri znaju za tu informaciju i da ostane u stenogramu, jer nas je praksa naučila da šta ostane u stenogramu to je validno. I svi prijavljuju krivične prijave, tužbe sudu, tako da će ostati ko je šta rekao na Vijeću ministara po toj tački”, kaže Hurtić.

A kako je u konačnici Hurtić potpisao naloge, onda je otvoreno drugo pitanje. Hoće li Hurtić snositi krivičnu odgovornost. Na pitanje da li mu je ministar Davor Bunoza obećao imunitet zbog toga, oba ministra su negirala. Ono o čemu su razgovarali – javno, jeste sama legalnost agentica. A o njima je Sud Bosne i Hercegovine već dao riječ.

“Sud Bosne i Hercegovine je utvrdio legalnost njihovog statusa, dakle oni imaju status vršitelja dužnosti. Oni kažu da su one nezakonite, istekao im mandat, a Sud BiH je jasno naveo u svojoj presudi da one moraju biti tu dok se ne izaberu drugi agenti”, navodi Bunoza.

No, opozicija, tačnije Demokratska fronta ovu odluku tumači kao slabost Trojke pred koalicionim partnerom HDZ-om. U čijoj režiji se nastoji oboriti presuda iz Strazbura. Kažu, riječ je o neprijateljskom odnosu prema budućnosti Bosne i Hercegovine i njenih građana.

“Odlukom Vijeća ministara da podrže nelegalnu agenticu Moniku Mijić pred Evropskim sudom za ljudska prava u predmetu Kovačević, postala je konačno i zvanična činjenica da Trojka s partnerima iz HDZ-a i SNSD-a pokušava srušiti presudu Evropskog suda za ljudska prava”, navode iz DF-a.

“Ona je agentica dugo vremena i kad je DF bio na vlasti oni su joj produžavali mandat. Neka i napadaju, to je prednost opozicije, ali samo budite konzistentni i šta je bilo u vašem mandatu. Dok ste vi bili u Vijeću ministara - ko je bio v.d., koliko puta i koliko puta se produžavalo”, odgovorio je Hurtić.

Prethodnih godina, ovo pitanje potezao je i apelant Slaven Kovačević. Ministar Hurtić pokušao je pronaći rješenje na Vijeću ministara, ponudivši dva nova kandidata, no predsjedavajuća Borjana Krišto bila je izričita u vezi s pitanjem Monike Mijić. U svakom slučaju, odluke HDZ-a ostale su apsolutne.

federalna.ba