Znatno manje migranata u USK-u, zadovoljni smještajem u Lipi
Međunarodni je dan migranata. Podsjetnik na sve one koji tragaju za boljim životom, ali i na one koji taj put nisu uspjeli prijeći. Teret velikog broja migranata u našoj zemlji, poznato je, podnio je Unsko-sanski kanton. U odnosu na 2018. godinu i eskalaciju migrantske krize, kada je u tom kantonu bilo nekoliko hiljada migranata i izbjeglica, danas je taj broj znatno manji.
Ako uporedimo sve četiri godine trajanja migrantske krize, jasno je da migranti ni u jednom trenutku nisu bili u boljoj poziciji nego što je to sada. Povodom Međunarodnog dana migranata, dan smo proveli u privremenom prihvatnom centru Lipa, kod Bihaća.
„Ovaj kamp je jako dobar. Tu su kontejneri s grijanjem i svim objektima koji su nam potrebni. Tu je kuhinja, imamo tri obroka dnevno, ali i druge stvari kao jakne i odjeću koju nam daje IOM. Ovo je stvarno dobro vrijeme da se bude ovdje“, priča nam Prins, migrant iz Indije.
„Novi kamp je dobar, bolji od drugih kampova. Ostali kampovi imaju šatore, ali ovaj je dobar“, dodaje Eshan, migrant iz Pakistana.
A do ovog stanja nje bilo lako doći. Trebale su četiri godine. U tom procesu ključno je bilo nekoliko faktora.
„Uključivanje državnih institucija u kompletnu migrantsku krizu, čime su prestale sve tenzije koje su bile oko migranata i migrantske krize, i na taj način su stvoreni preduslovi da i mi možemo normalnije raditi u saradnji s državnim institucijama“, objašnjava Selam Midžić, sekretar Crvenog križa Bihać.
Iz Crvenog križa kažu da je najteže bilo za vrijeme postojanja kampa Vučjak, jer su tad ostavljeni doslovno sami uz policiju, koja je održavala red na spomenutoj lokaciji. A za policiju je presudno bilo nešto drugo.
„Ključni momenat rastrećenja Bihaća je bilo zatvaranje ad hoc centra Bira. Tu je pokazana neka naša ozbiljnost i odlučnost i konačno se pristupilo rješenju u smislu da se dobije centar van gradskih zona kapaciteta 1.500 mjesta“, ističe Nermin Kljajić, ministar unutrašnjih poslova USK-a (NES).
Najbitnije u cijeloj priči je da je stanje mnogo bolje i da su sve strane zadovoljne. Što se tiče nadležnosti, iz Službe za poslove sa strancima kažu da je migranata u kampovima u Bosni i Hercegovini u ovom trenutku oko 2.300 i to u Unsko-sanskom i Kantonu Sarajevo.
Izvan kampova, prema podacima Službe je samo 400 osoba u cijeloj BiH. Do sada je Služba registrovala 15.500 migranata, što je manji broj u odnosu na prošlu, a dvostruko manji u odnosu na 2019. godinu.
federalna.ba