videoprilog Enese Hrustanović (Dnevnik 2)

Migranti u Bosanskoj Bojni – humanitarna kriza

Uz proljeće se komplicira migrantska kriza u BiH, posebno u Unsko-sanskom kantonu. Situacija je najteža u Bosanskoj Bojni kod Velike Kladuše, gdje u neposrednoj blizini granice sa Hrvatskom stotine izbjeglica - porodica sa djecom - živi bez osnovnih uvjeta za život.

Teško djetinjstvo nisu birali nego im je nametnuto, a i oni, kao sva druga djeca, imaju pravo na igru, obrazovanje, na topli krevet i konkretan obrok.

„Ostavili smo Afganistan zbog loših uvjeta, posebno za našu djecu. Željeli smo da imaju prava, da se obrazuju, a ovdje živimo u još težim uvjetima“, priča Mina, izbjeglica iz Afganistana

Ferište je njen zemljak: „Imamo samo malo hrane, čisto da preživimo. Spavamo u šatorima, pijemo rijeku - prokuhamo tu vodu i pijemo“.

Gotovo svakodnevno pokušavaju ući u Evropsku uniju.

„Ovdje sam 20 dana i četiri puta sam pokušao prijeći granicu. prvi put su mi razbili mobitel, drugi put uzeli torbe i svaki me put vrate“, kaže Afganistanac Sallah.

Lokalna vlast od nadležnih traži konkretno rješenje, jer je ova situacija opasna i sa zdravstvenog i sa sigurnosnog aspekta.

„Oni su zabrinuti. Navečer postoje straže i patrole koje obilaze napuštene kuće - ljudi to čuvaju. Ukoliko bude napada na imovinu, bit će uzvraćeno“, poručuje predsjedavajući OV Velika Kladuša Admil Mulalić (DNZ).

Služba za poslove sa strancima u BiH posljednjih je mjeseci kroz četiri akcije oko 500 izbjeglica sa ove lokacije premjestila u prihvatne centre Borići i Sedra, gdje imaju adekvatne uvjete za boravak.

„Ti se migranti vraćaju na taj lokalitet, napuštaju prihvatni centar, jer vjerovatno žele da budu u što boljoj prilici za odlazak u zemlje EU-a kao krajnje destinacije“, objašnjava Mirsad Buzar, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima BiH.

Nemaju nikakve uvjete, ali to stoički podnose, jer imaju nadu da će baš ovdje lakše prijeći granicu i ući u zemlje Evropske unije. S druge strane, njihova je sudbina sramota iste te Evrope i države Bosne i Hercegovine čiji lideri ne mogu naći zajednički jezik čak ni kada su ugrožena osnovna prava ove nedužne djece.

federalna.ba

 

Bosanska Bojna Velika Kladuša migranti