Mentalno zdravlje djece

Razvoj rezilijentnosti i drugih životnih vještina naziv je kursa za djecu i mlade koji u Tuzli organizira Mreža za nenasilnu komunikaciju. Riječ je o nizu radionica kroz koje će, uz pomoć stručnjaka, djeca tragati za odgovorima na pitanja o odnosima s okolinom, zauzimanju za sebe i preuzimanju odgovornosti za vlastita osjećanja i potrebe, kao i kako da kažu ne i postave razumne granice u odnosima sa vršnjacima, roditeljima, okolinom.

Ljudi su uglavnom fokusirani na ono što im se događa, malo vremena koriste za razmišljanje, povezivanje sa značenjima. Djeca su uvijek najosjetljivija kategorija. Stoga u Mreži za nenasilnu komunikaciju poručuju da je nužno pronaći način da mladi razviju kompetencije da bi se mogli povezati sa sobom i okruženjem na drugačiji način.

“Ne samo kroz procjenu, ne samo kroz razmišljanje, nego povezivati se sa značenjima sa svojim osjećanjima i sa svojim potrebama zbog toga da bi učinili sebi život boljim, odnosno da bi uistinu otkrili što je ono što im treba, što im može obogatiti njihov život, odnose s drugima, za uspješnije, ugodnije življenje”, objašnjava Ivana Pejić, certificirana trenerica za nenasilnu komunkaciju.

“Kad imamo u vidu da su emocije glavni pokretač u životu, kada dijete je osposobljeno da to prepozna i da zna koja je to njegova potreba bez nametanja ili sugerisanja izvana, to dijete će znati naći rješenje”, ističe Sandra Bešlagić, članica Mreže nenasilne komunikacije.

A dostići taj cilj dodatno je otežano u današnje doba, u vremenu pandemije.

“Djeca asporbuju sve ono što se u okolini dešava i koliko smo mi odrasli bili zbunjeni, toliko su djeca još zbunjenija i koliko je nama odraslima u nekim situacijama bila potrebna podrška, toliko je djeci ona još potrebnija”, navodi Marica Lazić, certificirana trenerica za nenasilnu komunikaciju.

Potrebu za dodatnom podrškom djeci sve više uočavaju i sami roditelji.

U Mreži za nenasilnu komunikaciju za rad koriste metodu po Maršalu Rozenbergu, koja se pokazala vrlo efikasnom i univerzalnom jer ujedno pruža podršku i pojedincu i zajednici. Ljetni ciklus za djecu i mlade sadrži 8 radionica koje su besplatne i održavaju se u Centru za edukaciju savjetovanje “ Philia” u Tuzli.   

federalna.ba

mentalno zdravlje djeca