Memorandum o razumijevanju UN Women BiH i ministarstva rada i socijalne politike Federacije BiH-briga za ugrožene
UN Women BiH, u saradnji s Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike, organizira niz događaja koji će istaknuti značajne prekretnice u naporima Bosne i Hercegovine da poboljša usluge brige, posebno za osobe s invaliditetom, i podrške zakonodavnim promjenama usmjerenim na jačanje sistema socijalne zaštite, povodom 29. oktobra - Međunarodnog dana brige i podrške.
Ovim povodom potpisan je Memorandum o razumijevanju UN Women sa Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike, predstavljena prva Mapa prava i usluga za osobe s invaliditetom u BiH i Nacrt zakona o socijalnim uslugama u kontekstu učešća Federalnog ministarstva u Globalnoj alijansi za brigu. Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike:
„Ovo je kontinuitet naše izvrsne saradnje sa agencijom UN Women. Oni su bili inicijator da mi budemo prva institucija iz države Bosne i Hercegovine koja je pristupila Globalnoj alijansi ekonomije i brige i evo već u kontinuitetu unazad godinu dana provodimo određene aktivnosti.“
Prema anketi o radnoj snazi, od ukupnog broja zaposlenih u BiH, samo je 36,8% žena. Žene navode neplaćeni rad u oblasti brige kao jedan od glavnih razloga zašto ne traže posao, ne pokreću vlastite biznise, te su primorane da rade skraćeno radno vrijeme ili uspore svoje profesionalno napredovanje i usavršavanje. U prosjeku, žene u Bosni i Hercegovini provedu oko sedam sati dnevno na poslovima neplaćenog rada u oblasti brige. U stvarnosti, to znači da obavljaju dva posla, neplaćeni i plaćeni, te su zbog toga potrebne ovakve akcije u okviru programa “Provođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast”, dodaje Delić:
„Ovo je potrebno kako bi podigli svijest o neplaćenim poslovima žena koje, po svim istraživanjima u BiH, rade sedam sati mimo svojih profesionalnih obaveza. To su poslovi koji se odnose na kućanske poslove, brigu o djeci i starijim i iznemoglim osobama i brigu o djeci sa invaliditetom.“
Potpisivanjem ovog memoranduma, pokrećemo aktivnosti u tri ključne oblasti, kazala je Džo En Bišop (Jo Anne Bishop), predstavnica UN Women u BiH.
„Prva iz ovih oblasti su izmjene i dopune zakona o socijalnim uslugama koje bi na taj način trebalo da uvrsti prakse i odgovarajuća prava u oblasti ekonomije i brige. Druga oblast bi bila mapiranje i prava usluga, a kroz mapiranje će se dati pristup odgovarajućim informacijama, prije svega, za osobe sa invaliditetom, odnosno lica koja brinu za osobe sa invaliditetom. Ovako nešto je već prethodno urađeno u Kantonu Sarajevo, a sada će biti urađeno na području cijele Federacije BiH. I treća oblast koja se uvodi odnosi se na domaćice, tu bi trebalo da se smanji i prepozna, zapravo redistribuira onaj rad i briga koja se pruža starijim licima. Dakle, riječ je o transformativnim aktivnostima u sve tri ove oblasti.“
Treba podsjetiti da je na inicijativu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija prošle godine prvi put obilježen Međunarodni dan njege i brige 29. oktobar. Procjenjuje se da na globalnom nivou korpus radne snage koja se bavi njegom čini 249 miliona žena i 132 miliona muškaraca. Predviđa se da će do 2030. godine broj korisnika njege dostići 2,3 milijarde, sa dodatnih sto miliona starijih osoba, te sto miliona djece uzrasta od 6 do 14 godina kojima će biti potrebna njega. Pružaoci neplaćene, neformalne njege najvećim djelom su žene 76,2%, koje u pružanje njege ulažu čak 3,2 puta više vremena od muškaraca.