Međunarodni praznik rada - prvomajski protestni uranak ispred zgrade državnog parlamenta
Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine Prvomajskim protestnim urankom obilježit će 1. maj, Međunarodni praznik rada. Nakon što se okupe ispred zgrade državnog Parlamenta i tu simbolično ispred zatvorenih vrata ostave svoje poruke za državni nivo vlasti, kolona će krenuti put zgrade federalnog Parlamenta gdje će također ostaviti svoje poruke ali i zahtjeve. I drugi sindikati će nizom sličnih događaja obilježiti praznik rada. Savez samostalnih sindikata BiH najavio je protestnu šetnju u Sarajevu.
Frustracija i bijes koji osjećaju zbog činjenice da su konstantno taoci ‘važnijih ciljeva’ od njihove egzistencije, trgovci više ne žele tolerirati diskriminaciju, ali i konstantanu nebrigu o njihovim životima i pravima. “Kada smo mi na redu?” nazvali su protest koji će biti održan na Međunarodni praznik rada ispred zgrade državnog Paralamenta u Sarajevu. Predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH Mersiha Beširović:
„Trgovina je jedna od najmanje plaćenih djelatnosti i to je ono što brine i radnike u ovom sektoru i sindikat. Većina poslodavaca isplaćuje minimalne plaće“.
Na proteste izlaze i članovi Sindikata solidarnosti iz Tuzle, jer, prema riječima predsjednika Sakiba Kopića, razloga za slavlje nema. Čovjek koji se već decenijima bori za radnička prava, poručuje da su radnici danas - klasični robovi. Sakib Kopić:
„Mislim da nije vrijeme za slavlje, za derneke i teferiče. Mislim da je vrijeme za proteste i to mnogo žešće nego one 2014-te godine. Ova zemlja tone sve dublje i dublje, mladi odlaze vani. Ova zemlja se prazni i postaje zemlja staraca, ništa ne funkcionira u ovoj državi.“
Radnici u Bosni i Hercegovini Prvi maj dočekuju u još težem ekonomskom stanju nego prethodnih godina. Upravo je to glavni razlog zbog kojeg veliki broj ljudi traži način da napusti ovu zemlju, navodi predsjednik Saveza samostalnih sindikata Selvedin Šatorović i podsjeća da je minimalna plaća u Federaciji 596 maraka:
„To je najmanja minimalna plaća u Evropi. Sama komparacija najniže plaće i potrošačke korpe od 3 hiljade maraka, pokazuje kakav je životni standard radnika“.
Prvi maj proglašen je međunarodnim praznikom rada u znak sjećanja na demonstracije radničkog pokreta 1886. godine, održane u Čikagu. Nekada je bio praznik kojem se pridavao veliki značaj i poštovanje, svečano i neradno obilježavao se u fabrikama, uličnim defileima i prvomajskim urancima. I dalje se slavi, ali nema nekadašnje čari, kažu oni koji se sjećaju drugačijih vremena.
Danas većinu građana 1. maj asocira tek na neradni dan ili odlazak u prirodu.